View Single Post
Eski 23-05-2021, 23:08   #313
Mesut Temiz
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İstanbultreni Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar bu kaktüs çürümeye başlamıştı. Kurtarmak için uygun yerinden kestim gerekli uygulamaları yaptıktan sonra toprağa ektim ve koklenmesini bekledim fakat bu hale geldi. Köklenmedi de. Ne yapabilirim?
Kaktüslerin içi yumuşak dokudan oluşuyor... Uzun kaktüslerde çürüyen kısımları temizleyip açık yüzeyi kuruttuktan sonra tekrar dikerek kurtarmak çoğu kez mümkün oluyor, ancak yuvarlak bir kaktüsün iç kısmı çürüdüğünde, oluşan bakteriler çok hızlı bir şekilde bitkinin tamamına yayılıyor...

Kaktüsünüzün büyük ihtimalle soğuktan donmuş olabileceğini, çürümenin bunun ardından gerçekleşmiş olabileceğini düşünüyorum... Bitkinin soğuktan donan dokuları öldüğünden, kısa sürede çürümeye ve bakteri üretmeye başlıyor...

Sorun soğuktan kaynaklanmıyorsa, herhangi bir sebeple çürüyen kaktüsünüzün çürük dokularını tam temizleyememiş ya da toprağa dikmeden önce yeterince kurutmamış olabilirsiniz... Açık yara şeklindeki doku tamamen kabuk bağlamamışsa, topraktaki mikroorganizmalar bitkinin içine nüfuz edip çürütüyor...

Başka önerilerde bulunan arkadaşlar olabilir, ancak kendi adıma görebildiğim kadarıyla bitki ölmüş maalesef...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön