View Single Post
Eski 23-05-2021, 21:47   #32
devrann
Ağaç Dostu

devrann's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2017

Üstteki biber carolina reaper 2. kez çiçek açmaya hazırlanıyor yerine iyice alıştı bu arada bir denememizde torvumların üzerine reaper aşıladım bakalım sonuç nasıl olur tutarmı bilmiyorum,aşılama sebebim reaper yavaş gelişen bir çeşit belki torvumun'un güçlü kök sistemi sayesinde biraz hız kazanır diye düşünerek aşılama yaptım.
İkinci resim solanum torvum 3 yıl önce fidelikten elde ettiğim torvum,sürekli çiçek açıyor ancak tutmuyor sera içinde olduğu için sanırım.Dışarda olsa en azından bombuslar çoktan meyve tutmalarını sağlardı.Birde muazzam meyve tutumu sağlayan mauritanium'a torvum aşıladım bu sayede sera içinde torvumdan meyve elde edebileceğimi umuyorum.
Üçüncü resimde fransız balkabağı bunların tohumlarını toprağa direk dikmiştim biraz geç kalıyor direk toprağa tohum ekmek.Çokta geç kalmış sayılmaz ancak bu tohumları ekeli 120 günden fazla oldu.Birde dikkatimi çeken sn.portakal çiçeği'inden gelen pembe balkabağı son derece güçlü bir çeşit nerdeyse atlantic giant kabağı kadar güçlü bir çeşit.Aşı için kullanılabilir bir çeşite benziyor.
En son resimde dışarıdaki solanum chrystrichum geçen hafta üzerine elimdeki patlıcan çeşitlerinden aşıladım.Zaten devasa boyutlara ulaştığı için çevresinde hiçbirşeyin yetişmesine izin vermeyecek şekle geldi.Bu sadece ağacın genişlemesiyle olmuyor köklerin ilerlediği kısımlardan toprak yüzeyine ve ağacın 3 metre çapında bir sürü yeni ağaç çıkıyor,bende çıkan yeni ağaçların üzerine aşılama yapıyorum.Toplamda 20 kadar aşı yaptım üzerine bakalım patlıcan ağacımız nasıl olacak.Benim içinde güzel bir deneyim olacak 2,5-3 metre boyunda ve 20 cm çapında bir patlıcan ağacı ilginç olacak ancak ağaçtan patlıcan toplama kısmını biraz geliştirmek gerekecek gibi

devrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön