View Single Post
Eski 07-04-2021, 17:32   #280
laedri09
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-03-2016
Sayın Skanatlar; eviniz gerçekten güzel olmuş. Hayırlı olsun. Siz sakin sakin sağlam adımlarla gittiniz, daha iyi olmuş. Sanırım ben biraz hızlı hareket ettim. Gerçi buna mecburdum. Bu yüzden bazı tecrübesizliklerim oldu. Özellikle ustalardan çok çektim. Yaşadığım yerde işinin hakkını veren hakkaniyetli ustalara pek az rastladım. Neyse sistem eleştrisi yerine şunları söylemek isterim. Su yalıtımı çok önemli. Ben Sudan korumak için bilhassa evi yukarıda tuttum. Kottan 50 cm temel, 160 cm subasman perdesi çıktım. Mesela usta projeyi okumamış. Garaj 50+120 idi evin tamamını böyle yapmış. Yok yere ek yapmak zorunda kaldık, her bir filizde 16 m. demirim boşa gitti. Sağlam olsun diye dibe kadar gömdürdüm. Temelim yüksek oldu fakat evin ön ve arka kot farkı büyük olduğu için arka bahçeyi ön bahçeyle hizaladım. 26 kamyon toprak yığdım. Yaklaşık 50 cm. aşağıda kalacak şekilde ayarladım. Buna rağmen kolonlardan birinden su aldı bu kış. Şimdi toprağın kurumasını bekliyorum. Su yalıtımı olarak çimento bazlı bir ürün kullandım. Zift meşakkatli ve aşağı akması oluyormuş. Kullandığım malzeme için termik santirallerde kullanıldığı bilgisi vardı. Bu yüzden bunu tercih ettim. Üzerine 5 cm. eps ve drenaj levhası çektim. Muhtemelen üst kısımlarda yalıtım kazındı. Çünkü böyle bir kaç ayda evin su alması pek mümkün gelmedi.

laedri09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön