View Single Post
Eski 05-04-2021, 07:20   #6
Portakal Rengi
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sezginnn Mesajı Göster
Dönüş için teşekkürler. Benim kullanacağım cap 50mm. 10 mss, 1 bar eder demişsiniz. Hangi çap için geçerlidir bu. Bir de 1ton ağırlık su ile 2ton ağırlığıdaki suyun basıncı farklı olacaktır. Ağırlığı işe nasıl dahil ederiz.
Basınç yalnızca yükseklikle değişiyor. 1 m yüksekliğinde olup eni-boyu değişen depolarınız olsun. 1 ton dan 10 tona kadar su alsınlar. Hepsi için, depolar dolu iken 1 mSS basınç elde edersiniz. 10 tonluk deponuz 10 m yüksekliğinde olursa 10 mSS ile başlarsınız. Suyu kullandıkça yükseklik azalır, buna bağlı olarak basınç da azalır. Örneğin, 1 m yüksekliğindeki depoların yarısı dolu iken, 1-2-3 veya 5 ton suyunuz olur. Ancak basıncınız 0,5 mSS olur. Deponun çıkış ağzındaki basınç böyledir.
Bu basınca arazideki kot farkını ekleriz ya da çıkarırız. Depo yüksekte ise kot farkını m olarak ekleriz. Sulama noktasındaki basınç bu toplam basınçtır. Boru çapı ve dirsekler gibi ek parçaları kayıpları etkiler. Pompasız sistemlerde hız düşük olduğu için önemli kayıplar oluşmaz. Örneğin, hortumla suladığımızı varsayalım. 20lik hortum 15lik ten iyi su akıtır ama 25lik 20 ye göre aman aman fark etmez. Hortum uzunluğu çok artarsa 25lik 20 den iyidir ama 32 gerekmez şeklinde olur. Basit bir hesap yapılsa iyi olur.

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön