View Single Post
Eski 04-04-2021, 04:29   #5
Delete
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-10-2020
Ankara merkezde yaşıyorum, dört adet 2,5 metre yüksekliğinde defne ağaçları diktim, sık gübreleme sonucu ağaçlarda kısmi yanma solmalar oluştu.
Adaptasyon için Gibberellic asit ve Hümik asit kullansam ne olur ve ne oranda kullanılır dört adet ağaça?
Gübreleme tarihi yakın, olduğu etkileşim yapar mı, yoksa gübreyle alakası yoksa hemen kullanılabilir mi?
Çok heves ettim ve emek verdim, ne olur kurumasınlar Acil detaylı fikir verebilecek biri varmı?
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Delete Mesajı Göster
Selam
Bende 15 gün önce mersin erdemli de bulunan uzunlar fidancılıkdan, yetişkin 4 adet 2,5 metre yüksekliğinde defne ağacı siparişi vermiştim, bahçemin sadece öğlen güneş gören iki bina arasına ağaçları diktim.

Ancak başta her şey iyiye giderken sanırım sakarlık yaptım; 11 gün önce suda eriterek kökten Gardenya prof NPK 20-20-20ME harmanlanmış gübre verdim, 3 gün öncede rekor toprak düzenleyici verdim, aralarında bir hafta var, buraya kadar kısmen de olsa iyiydi defnelerin durumu.

...Aslında öncesi de var, satıcı firmanın iki yüzlülüğü olsa gerek, ondan bu bocalama, birazda hayır diyememenin sonuçları, firmayı arayıp durumu dile dahi getirmedim, yani sonraki fidanlar biraz dolu vurmuş yaprakları grimsi soluktu, hafif çalılaşma vardı ağacın birinde... Önce deneme amaçlı tek fidan siparişi verdim, kargodan ne çıkacağı belli olmaz diyerek, ödemesini yaptım, eli yüzü düzgün bir ağaç gönderdi kargoyla. Tekrar bir kaç gün sonra üç adet daha defne ağacı sipariş ettim, kargoda fidanlardan biri hasar görmüştü, kargocuyada gitmedim, çünkü muhtemelen inkar edeceklerdi. Çalılaşma olan dediğim, soluk ağacın kırık yerine iki tane vida atıp aşı macunu ile kapattım, öteki iki ağaç nispeten daha hallice durumda idi...

Neyse, artık diktim ve yağmur altında o kadar uğraştım, takatim kalmadı, bende üçüncü yol olarak, rekor yaprak gübresi siparişi verdim, 28 mart pazar sabah, enjektörle yaklaşık 2 ml çekip bir litre civarı suya homojen karıştırdım, sprey yardımı ile dün ağaçlara yaprak ve gövdeden uyguladım, köktende aspirin ve kuru maya sulandırıp verdim, fakat akşama ağaçların yaprakları soldu, pazartesi de aynı sorun devam etti.

Farkındayım bayağı çorba oldu ve abarttım, kaş yapayım derken göz çıkarttım, çözüm olarak, ağaçlara akşam bol su verdim, ayrıca tepeden bol su da tuttum, gece de yağışlı idi biraz, başka acil önerisi olan var mı, yaptığım bu sulama ağaç için kurtarıcı olur mu, çok maddi manevi emek verdim, sizce ağaçlar kurur mu?

Delete Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön