View Single Post
Eski 30-03-2021, 21:00   #1
halcur
Ağaç Dostu

halcur's Avatar

Giriş Tarihi: 10-12-2018
halcur / Bahçe

Bahçenin bulunduğu şehir : Adana

Bahçenin büyüklüğü : 1.000 m2

Güneş, rüzgar, yağış, tuzluluk vb koşulları : Rürgara açık, güneşi bol(Kışın önüne gelen tepe ışık oranını azaltıyor.)

Bölgenin Soğuğa Dayanıklılık Haritasındaki yeri : 10A (10A-9B geçiş bölgesi)

Bahçenin türü (konut, işyeri, hobi, yazlık, özel uygulama vb) :Hobi

Bahçenin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Önceki hali nasıldı? : Önceki hali buğday tarlası

Kaç yıldır bahçenizle uğraşıyorsunuz? : 2

Başlangıçta tasarım yaptınız mı? Profesyonel yardım aldınız mı? : Hayır

Bahçenin var olan durumunu gösterir, çizilmiş planı var mı? Varsa ekleyiniz : +

Bakımı nasıl yapılıyor? (profesyonellerce, kişisel): Ben ilgileniyorum.

Bahçede bulunan ek alanlar (limonluk, çardak, sebzelik, havuz vb.) nelerdir?: 9 m2 malzeme deposu, çakma

Bahçe için bir hayaliniz, idealiniz var mı? : Var ama şu anki çalışma temposuyla hedefe ulaşmak zor.

Bahçede bulunan bitkilerin listesi (ağaçlar, çalılar ve diğer bitkiler) : İncir, ceviz, elma, şeftali, nektarin, kayısı, erik, armut, zeytin, yeni dünya, dut portakal-mandalina-limon, ayva, asma…

Özellikle ilgilenip, yetiştirdiğiniz bitkiler var mı? : Hepsi

Varsa çok özel bir bitkinizin adı? : -

Üretim, çoğaltma yapıyor musunuz? : Kendi fidanlarımı yetiştirmeye başlıyorum. Sebze fidelerini de yetiştiriyorum.

Bahçedeki su durumu ve sulama koşulları nasıl? : Çakma-damlama + tulumba + ırmak

Su tasarrufu için neler yapıyorsunuz? : Damlama

Toprak özellikleri : Çok sert, çakıllı-taşlı

Kompost yapıyor musunuz? : Hayır.

Bahçenizde yaptığınız hatalar oldu mu? : Sayamayacağım kadar çok. 1- Keşke çit yapmadan toprak döktürseydim. 2-Keşke bahçe yapmadan önce kepçeyle toprağı alt-üst ettirseydim. 3-Keşke diktiğim ağaçların hepsinin türlerini bir yere not alsaydım. 4- Keşke….

Zirai mücadele yapıyor musunuz? Hangi hastalık ve zararlılara karşı, hangi ilaçları kullanıyorsunuz? : Gülleci bulamacı, doğal ot ilacı, sıvı sabun-sarımsak-yağ-biber karışımı, kükürt…

Bahçeniz organik mi? : Zannediyorum öyle. Henüz kimyasal ilaç/zehir kullanmadım.

Hangi tip gübre kullanıyorsunuz? : Azot içerikli kimyasal gübre. (Bu madde organik olmaya engel mi, bilmiyorum)

Bahçenizde fare, manas gibi zararlılar var mı? : Görmedim.

Sulamayı (vahşi, yağmurlama, damlama, terleme) ne şekilde yapıyorsunuz? : Damlama

Bahçenizin yerleşim alanının sağı ve solu dağ mıdır? Bitkileriniz soğuk alıyor mu? : Orman yakın ama bahçeye sınır değil. Birkaç yılda bir don olabiliyormuş.

İyi ki yapmışım dedikleriniz neler? : Tarla çok taşlı ve sert olduğu için birçok dost beğenmiyor ama ben, ”İyi ki almışım.” diyorum. Fidanlar yavaş büyüse de onları diktiğim için de mutluyum.

Tetanoz aşısı oldunuz mu? : Hayır.

Sayın Halil Önen'in ana sayfasını örnek alıyorum. Pratik ulaşmam gerekenleri buraya kısayol olarak ekleyeceğim.

İÇİNDEKLER

Günlük
Burada belli tarihlerde yapmayı planladıklarımı yazacağım.

Fideden sebzeye ilaçlama ve gübreleme

Fideden sebzeye - ilaçlama ve gübreleme -2 TABLOLU

TCM'den sağlıklı hayat/beslenme

Şeker otu / Longevity spinach ve
EK1

Kağıt rulo/havluda fideleme ve videosu

Tohum saklama

Tohum saklama 2

Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Ders Notları

Ekim takvimi

EM.A + Kaolin + Gülleci Bulamacı + Gübre karışabilirlik durumu ve Ek bilgi

Kaolin kili