View Single Post
Eski 04-03-2021, 23:48   #77
vosvos17
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-05-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mister73 Mesajı Göster
Ankara'da güneş ve rüzgar hibrit sistem kurulumu yapan iki firma ile görüştüm, bu sistemlerle ilgilenen arkadaşlara da faydası olabileceğini düşündüğüm izlenimlerim şöyle:

* rüzgar türbini tavsiye edilmiyor (kurulacaksa 1000 Watt'ın altına düşmemeli, verim elde edebilmek için gerekli minimum rüzgar hızına ulaşmak kolay değil, sağlamlık açısından çatıya değil yere kurulmalı, hem gürültülü çalışmasından dolayı komşuları rahatsız etmesi yönüyle hem de olası bir kaza durumunda etrafta yol açabileceği zarar nedeniyle yoğun yerleşim bölgelerinde kurulması daha riskli),
* güneş enerjisi tedaş ile mahsuplaşmalı olacak şekilde projelendirilmeli (dilekçe yazıp çağrı mektubu almak gerekiyormuş, bu da bir ay civarında sürüyormuş, aslında çok daha kısa sürebilirmiş ama mevzuata hakim personel olmadığından gecikiyormuş),
* 48 voltlık bir sistem tercih edilmeli,
* lextron markasından uzak durmalı (hem performans hem satış sonrası destek açısından),
* şebeke elektriği varsa aküsüz olmasında fayda var.

Bu bilgiler ışığında bana çıkartılan maliyet şöyle (sadece güneş enerjisi):

* 1 adet 7200W 48V mppt hibrit akıllı inverter (Mexxsun)
* 8 adet 330W monokristal panel (Tomatech)
* 4 adet 12V 200Ah akü (Outdo solar jel; bu markayı TR'ye getiren İnci akünün sahibi İncitaş holdingmiş)
* konstrüksiyon, kablolama, montaj, kdv ve sayamadığım diğer her şey dahil

36 bin TL akülü,
23 bin TL aküsüz.

Burada daha önce yapılan yazışmalardan anladığım tedaş ile mahsuplaşmalı sistemlerden uzak durulması yönündeydi. Ancak şimdi tekrar düşünmeye başladım. Mesela bu başlıkta da paylaşılan videolara benzer durumların bir kısmının kullanıcının tedaş prosedürlerine uymaması veya aceleci davranarak izin onaylanmadan üretime geçmesi gibi sebeplerin olduğu söylendi. Tabi bu yola girilecekse kurulu gücü olabildiğince yüksek tutmak gerekiyor ki üretilen fazla elektrik amorti süresini kısaltsın; mesela benim evimde tedaş'ın mevcut anl. gücü 8,55kW dolayısıyla ben 7,5kW civarında bir sistem için rahatlıkla izin alabiliyorum, tabi bu durumda kurulum maliyeti de artmış oluyor.

Sayın vosvos17'nin kullandığı kurşun-karbon jel akülerin performanslarının gerçekten yüksek olduğuna ilişkin bilgilere ulaşabiliyorum ancak bu akülerin hurdalarının bile ciddi bir bedele geri satılabildiğine ilişkin pek bir şeye rastlamadım; biraz daha açabilirseniz bu konuyu çok sevinirim.

Yukarıda bahsettiğim markalar ve maliyetler hakkında varsa yorumlarınızı öğrenmek isterim.
Sn mister 73
Benim çok yakın bir arkadaşım Eas akü bölge bayii.
Şu an sıradan bir hurda akünün kg fiyatı 5-6TL gibi bir fiyata alınıyor.
Benim kullandığım 200 A kurşun karbon akülerin her biri 63 kg ağırlığında.
Yani iki akü hurdaya verilirken bile neredeyse 750 1000 TL gibi bir fiyat elde edebiliyor.
Bu hurda bedeli bile 1 MW enerjinin (1000 kw ) ın biz abonelere maliyetine denk geliyor.

Panellere gelince :Kesinlikle ve kesinlikle Monokristal paneller olmalı.
Lexron markasının panellerinin 60 derece eğimde ilk kar yağdığında açıldığını yazmıştım.
Bence uzak durulmalı.
Akülere gelince ben 12v 200 A Ritar marka Kurşun karbon akülerin tanesini 3750 TL ye almıştım.
Piyasada 4500 TL idi bu aküler.

Piyasada 12 V 200 A Gell aküler 2000 2500 TL bandında .
Ancak bunlarda döngü ömrü 1500 2000 dolum bandında.
% 30 desarj durumunda.

Halbuki aynı şartlarda kurşun karbon akülerde bu rakam 5500 doluma kadar rahatlıkla çıkabiliyor.

Akü markası çok önemli ben çalıştığım işyerinde Ritar markasının normal gell akülerinin 10 sene gittiğini biliyorum.
Bizzatta gördüm.
Saygın bir akü üreticisi.
Akülü sistem düşünüyorsanız Ritar ı sakın göz ardı etmeyin.

48 volttan şebekeye bağlanmak 24 v tan daha az kayıplara sebeb olacaktır.
Siz Tedaş a elektrik satacaksanız sistemi ona göre kurmak zorundasınız.
Orasını bilemiyorum.
Ancak benim 4 adet 200A aküm 3 kw tam sinüs inverterim
2 kw ta panelim olsa
Neredeyse şebeke elektriğini hiç kullanmam.

Bakınız bu gün bir deneme daha yaptım.
İnverterden çekilen yük 2 kw.
900 watt panellerden gelen enerji ve akülerden takviye ile
Buzdolabı 500lt nofrost,bulaşık makinesi,42 inc led tv devrede sistem neredeyse sorunsuz çalışabiliyor.
Sorun burada benim aküleri hırpalamamak adına 24 v a düşük voltaj korumasını aktif etmem.
Bu voltajı görünce sistem direk aküleri korumak adına şebekeye bypass oluyor.
Set değeri 23 v a çeksem sistem sorunsuz çalışacak.
Ya da 4Ad 200 A aküm olsa daha az gerilim düşümü olacak ve sistem yine sorunsuz çalışacaktır.
Kendinizi 7 ya da 5 kw invertere şartlandırmayın.
Ufo ya da elektrikli şohbeniniz yoksa geri kalan kullanımlar için 3 kw inverter neredeyse fazlasıyla yeterli olacaktır.
Mümkünse son ay kullandığınız elektrik faturasının meblağını bilsek daha da yardımcı olabiliriz.
Tedaşa elektrik satma işi başlı başına prosedür.Siz bilirsiniz yinede.
3kw inverterin tek sorunu 1000watt panel ve 50A sarj akımı gönderebilmesi.
Yani 2kw paneliniz olsa bile 1 kw enerji ve 24V luk sistemde 50A sarj akımı verebiliyor.

Düzenleyen vosvos17 : 05-03-2021 saat 01:42
vosvos17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön