View Single Post
Eski 03-03-2021, 23:28   #76
mister73
Ağaç Dostu

mister73's Avatar

Giriş Tarihi: 09-11-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vosvos17 Mesajı Göster
Mesleğim Elektrik oprt lüğü.
Enerji üreten bir firmada calışıyorum.
Çalıştığımız sistemde RİTAR marka jell aküleri 10 senedir kullanıyoruz.
Dünyadaki saygın akü üreticilerinden birisi.
Aldığım aküler Karbon kurşun özel aküdür.
Normal Gell akülerden ömür olarak en az 2 kat daha fazla dayanıklı ve çevrime sahiptir.
% 30 desaj ile beklenen tahmini ömür minimum 12 ila 15 sene aralığındadır.
Zaten 5 yıl garantileri mevcut.
Simdi neden akülü bir sistem.
1 Şebeke olmasa bile enerjisiz kalmıyorsunuz.
2 Bu aküler hurdaya çıksa bile o günün hurda parası ile bile neredeyse kendilerini amorti edecekler.
3 Aküler kullanım ömrünü bitirse bile sistem zaten aküsüz gibi çalışacak diye tahmin ediyorum.
(Yani aküler az şarj tutsa bile sadece gündüz yine panellerden direk beslenecek ,aküler boşaldığı anda zaten yine aküsüz sistem gibi inverterden beslenecektir)
Şimdi 300 Watt lık bir dikey rüzgar türbini de ilave edeceğim.
Onu da nasipse paylaşırım.
Ankara'da güneş ve rüzgar hibrit sistem kurulumu yapan iki firma ile görüştüm, bu sistemlerle ilgilenen arkadaşlara da faydası olabileceğini düşündüğüm izlenimlerim şöyle:

* rüzgar türbini tavsiye edilmiyor (kurulacaksa 1000 Watt'ın altına düşmemeli, verim elde edebilmek için gerekli minimum rüzgar hızına ulaşmak kolay değil, sağlamlık açısından çatıya değil yere kurulmalı, hem gürültülü çalışmasından dolayı komşuları rahatsız etmesi yönüyle hem de olası bir kaza durumunda etrafta yol açabileceği zarar nedeniyle yoğun yerleşim bölgelerinde kurulması daha riskli),
* güneş enerjisi tedaş ile mahsuplaşmalı olacak şekilde projelendirilmeli (dilekçe yazıp çağrı mektubu almak gerekiyormuş, bu da bir ay civarında sürüyormuş, aslında çok daha kısa sürebilirmiş ama mevzuata hakim personel olmadığından gecikiyormuş),
* 48 voltlık bir sistem tercih edilmeli,
* lextron markasından uzak durmalı (hem performans hem satış sonrası destek açısından),
* şebeke elektriği varsa aküsüz olmasında fayda var.

Bu bilgiler ışığında bana çıkartılan maliyet şöyle (sadece güneş enerjisi):

* 1 adet 7200W 48V mppt hibrit akıllı inverter (Mexxsun)
* 8 adet 330W monokristal panel (Tomatech)
* 4 adet 12V 200Ah akü (Outdo solar jel; bu markayı TR'ye getiren İnci akünün sahibi İncitaş holdingmiş)
* konstrüksiyon, kablolama, montaj, kdv ve sayamadığım diğer her şey dahil

36 bin TL akülü,
23 bin TL aküsüz.

Burada daha önce yapılan yazışmalardan anladığım tedaş ile mahsuplaşmalı sistemlerden uzak durulması yönündeydi. Ancak şimdi tekrar düşünmeye başladım. Mesela bu başlıkta da paylaşılan videolara benzer durumların bir kısmının kullanıcının tedaş prosedürlerine uymaması veya aceleci davranarak izin onaylanmadan üretime geçmesi gibi sebeplerin olduğu söylendi. Tabi bu yola girilecekse kurulu gücü olabildiğince yüksek tutmak gerekiyor ki üretilen fazla elektrik amorti süresini kısaltsın; mesela benim evimde tedaş'ın mevcut anl. gücü 8,55kW dolayısıyla ben 7,5kW civarında bir sistem için rahatlıkla izin alabiliyorum, tabi bu durumda kurulum maliyeti de artmış oluyor.

Sayın vosvos17'nin kullandığı kurşun-karbon jel akülerin performanslarının gerçekten yüksek olduğuna ilişkin bilgilere ulaşabiliyorum ancak bu akülerin hurdalarının bile ciddi bir bedele geri satılabildiğine ilişkin pek bir şeye rastlamadım; biraz daha açabilirseniz bu konuyu çok sevinirim.

Yukarıda bahsettiğim markalar ve maliyetler hakkında varsa yorumlarınızı öğrenmek isterim.

mister73 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön