View Single Post
Eski 08-10-2007, 11:28   #49
mcege
Ağaç Dostu
 
mcege's Avatar
 
Giriş Tarihi: 18-08-2007
Şehir: izmir
Mesajlar: 112
Ahşap kulübemizi yapmaya başlamadan birkaç ay önce tarlamızda bazı işlemler yapmıştık öncelikle onlardan biraz sözetmem gerek.

Önce tarlayı traktörle birgüzel sürdürdük. Ardından tarlanın bütün boş alanlarına bakla diktik. Ürün hasatını yaptıktan sonra henüz yaprakları ve dalları yeşilken tekrar trakrörle sürdürdük ve toprağa iyice karışmasını sağladık. Bu işlem bize 30 yıldır sürülmemiş tarlanın verimini ve azot dengesini yeniden sağlamak konusunda yardım etmişti.

Önceden belirlediğimiz zeytin fidanı dikilecek yerleri işaretledik. Bir zeytin ağacı ortalama 25 m2 yer kapladığı için ve yatişkin hale geldikten sonraki hasat alma ve traktörle sürme işlemleri için özenle dikim yerlerini belirledik. Bu konuda bize 30 mt.lik bir ip yetmişti.

Daha sonra yağlık zeytin fidanlarından hangi tip zeytinin uygun olduğunu öğrenmek için Ege üniversitesi zeytincilik araştırma enstitüsünden telefon ve e-posta ile bilgi aldık. Ege üniversitesi gerçekten bu konularla ilgili pek çok bilgi ve yardımda bulunuyor. Toprak analizinden tutun, zeytin çeşidinin tespitine kadar her konuda yardım ediyorlar.

Bize, gemlik tipi zeytinin bizim yöredeki en uygun yağlık tip olduğunu ve yağ oranının %28 verimlilikte olduğunu söyleyince daha önceden tanıdığımız bir fidancıdan ilk etapta 10 adet fidan temin ettik. Sıfır yaşında dikilen bir fidandan ancak 5 yıl sonra ürün alabileceğimizi teorik olarak bildiğimiz için fidanları 3 yaşında olanlardan seçtik.

Fidanların dikim ayı Kasım olacağı için sulama yönünden pek bir sıkıntımız yoktu. Bu arada köylülerin de tavsiyelerini dinliyorduk. Bize söyledikleri şuydu."Fidanları ilk diktiğiniz sene uygun olan zanmanlarda sulayın, ancak ondan sonraki sene sadece yaz aylarının en sıcak günlerinde sulama yapın daha sonraki sene artık sulamayı kesin ve ağacı şekillendirme budaması yapın. Eğer sulamaya devam ederseniz zeytin buna alışır ve hep su ister, nasıl alıştırırsanız öyle gider. Susuz yapılan zeytin daha kaliteli ve dayanıklı olur." diye tavsiye ettiler.

Bilimsel doğruluğu nedir bilmiyorum ama biz bu söylenenleri harfiyen yaptık.

Fidanları dikmek için toprağı 50 cm. kadar derinlikte kazmamız gerekiyordu. Kazmalarımızı aldık ve başladık kazmaya, aşağı yukarı 30 cm. derinliğe ulaştığımızda üstteki yumuşak topraktan eser kalmamıştı. Bu derinlikte çıkan toprak o kadar sert ve taşlıydı ki 10 fidanlık yeri kazmak tam 6 saatimizi almıştı.

Neyse çukurlarımızı açtık ve diplerine fidancı tarafından verilen özel bir karışımdan birer avuç attık. Bu karışımda böceklere karşı koruyucu ve ilk gelişim için gerekli gübre ve vitaminler varmış. Fidanları yerlerine yerleştirmeden önce kendimizce bulduğumuz, susuzluğa bir ölçüde de olsa çareyi de uyguladık ve fidanlarımızı diktik.

Bu susuzluğa çarenin ne olduğunu bir dahaki yazımda anlatacağım. Gerçekten çok ilginç ve gülünç bir çözüm ama işe yarıyor.

Hoşçakalın.

mcege Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön