View Single Post
Eski 07-02-2021, 19:39   #63
ali ekber
Ağaçsever

ali ekber's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Pumpking Mesajı Göster
Çamlarda yaygın olarak çimlenmenin ilk zamanlarında fungusitten dolayı bitkilet ölüyormuş.Ardıç için de gerekli mi acaba?
Sayın Pumpking,
Ardıç tohumları gerekli ön işlemlerden geçirdikten sonra gerekli bekleme süresi tamamlanınca çimleniyorlar. Ardıç tohumlarının açık alanda ekilmesini tavsiye ederim. Çünkü kapalı ortamlar ve ev içerisinde yetiştirilmesi uygun değil. Bonzai türünde yetiştiriciler var. Ardıçtan bonzai bitki yetiştirme uygulaması yapılacaksa erişkin fidanlar(en az 3-5 yaşındaki fidanlar) kullanılması uygun olur. Siz çimlenen ardıç fidelerinde fungusit hastalığı oluşabilir mi şeklinde soruyorsunuz. Benim tecrübelerime göre elbette hastalık oluşabilir. Ancak yeni filizlenen ardıç fidelerinde diğer ibreli fidelere göre hastalanma yüzdesi oldukça düşük diyebiliriz. Ardıç tohumlarının filizlenmesi oldukça zor, bu zorluğu başarabilirseniz ardıç fidelerinin çökerten hastalığı ve diğer hastalıklara yakalanma yüzdesi oldukça önemsizdir diyebilirim. Aslında beni ardıç tohumlarından fide üretmeye teşvik eden neden budur diyebilirim. Ardıç fideleri diğer ibrelilere göre hastalıklara karşı daha dayanıklılar. Ardıç tohumları filizlendikten sonra fazla suya ihtiyaç duymuyorlar, sudan çok aydınlık ve sıcağa ihtiyaç duyuyorlar. Açık alanda filizlenen ardıç tohumlarını gölgelikten çıkarıp, aydınlık, havadar ve gölgeliğe göre daha sıcak yerlere alabiliriz. Ben tecrübelerimde ardıç tohumlarını filizlendirene kadar gölgelikte, nemli ortamda bulundurdum. Tohumlar filizlendikten sonra gölgelikten aydınlık, havadar ve sıcak ortamlara taşıdım. Fireyeni taşıyacağımızdan saksı içerisinde bulundurmak iyi oluyor. Temmuz ve ağustos aylarında sıcaklıklar ve güneş ışınları yakıcı olduğundan filizlenen ardıç fidelerini siperlemek, gölgelemek gerekli. Çünkü temmuz, ağustos aylarında 30 derecenin üzerindeki sıcaklıklara fideler dayanamıyor ve güneş tarafından yanıklar oluşarak fideler ölebiliyorlar. Ben temmuz, ağustos aylarında fidelerin üzerini pilastik kasalar ve soğan çuvalları(kırmızı örgülü) örterek gölgeledim ve güneş yanıklarından korudum. Mart, Nisan, Mayıs aylarında ilk bahar yağışları fazla olduğunda fidelere zarar verebilir. Yağmurlar aşırı yağdığında fideler fazla boy atıyor ve fideler çökerten hastalığına yakalanabiliyorlar. Yağmurların aşırı neminden koruyabilmek için gölgelikten, aydınlık, güneşli ve havadar yerlere taşıyarak, yağmurun zararından fideleri korumaya alıyoruz. Tohumdan fidan elde edebilmek zorlu bir iş. İlgi, sevgi, özen, bilgi, sabırlı, araştırmacı, gözlemci ve istekli olmak gerekiyor. Başarılar dilerim.

ali ekber Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön