View Single Post
Eski 25-01-2021, 20:50   #39
Çanakkaleli
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-01-2021
Gerçekten organik yumurta ve tavuk üzerine çalışan arkadaşlar için toplanma konusu olur inşallah burası. Gerçekten derken şunu demek istiyorum;
1 Gezen tavuk organik değildir. Yumurta yemi adıyla verilen yemler tamamen GDOlu soya ve mısırdan imal edilir. Mineral ve vitamin olarak kullanılan kimyasallara girmiyorum bile.
2 Organik tavuk da organik değildir. Yönetmeliğin izin verdiği oranlarda GDO lu ürünler kullanılabildiği için bu fırsatı hiç bir yemci ve tavukçu kaçırmaz.
3 Köy tavuğu organik değildir. Maalesef köyümüz ve köylümüz o eski iyi niyetli halinden çok uzaklar. Yumurta yemini verip geçiyorlar. Büyükbaştaki gibi
Geriye tüm iyi niyetiyle organik üretim yapan butik işletmeler ve idealistler kalıyor. Buna rağmen bilerek ya da bilmeden rasyonda kullanılan buğday, mısır ve diğer yem maddeleri hibrit tohumdan üretilmiş, organik olmayan gübre kullanılmış olabiliyor.
Sonuç olarak da gerçek organik yumurta. 25-01-2021 itibariyle 3 TL yi hak ediyor diyebilirim.
Başta söylediğim gibi gerçek organik üreticilerle dayanışma halinde olmak çok önemli.

Çanakkaleli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön