View Single Post
Eski 24-01-2021, 08:46   #14
guneydefne
Ağaçsever

guneydefne's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2020
Ben daha önceki yazınızda, tüzel kişilerin birlikte aldıkları tarım arazisine toplu konut yaptıkları düşünmüştüm.
10 dönümlük araziyi fiili taksimle 20 kişiye satıyorsunuz (kooperatif hisse devri, noter satışı vb. yöntemlerle), her birine 500 metrekare pay düşüyor yani bu %5 ten 500 m2 yere de toplu konut ....kanundaki bir açıktan yararlanılmış gibi algılamıştım.
Ama halen bazı uyanık girişimcilerin ihtiyacı fark edip tarım arazilerini usül dışına çıkarak ve olması gerekenden çok yüksek fiyatlarla küçük parçalar halinde satması yazınız şekillenmedi.Sonuçta yazınıza göre bile, burada da imarlı olarak 50 metrekare konteyner/prefabrik ev satışı yapılabiliyor,geriye kalan 450 m2 yine tarım arazisi olarak görünüyor.
Üstelik https://prefabrikevim.com/tarlaya-ta...ev-yapilir-mi/ linkte ve arama yaptığım bir çok yerde tek parselde 5050 m2 den daha küçük tarım arazilerinde ev yapılamadığı yazıyor.Tüzel kişiler fiili taksimle 5050 m2 kuralını nasıl aşabiliyorlar? anlamış değilim.Bu bilginin kaynağı nedir?
Okuduğum tüm yazılar tarlanın imara açılmadan küçük parçalara bölünemediği üzerine

guneydefne Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön