View Single Post
Eski 19-01-2021, 13:46   #231
bnymnblr
Ağaç Dostu

bnymnblr's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi obabilgesi Mesajı Göster
Açık söylemek gerekirse ben ihtiyacım olan bilgiyi (sayenizde) fazlasıyla edindim. Hele ki ısıtmasız serada -6’yı kazasız atlatabilme ihtimali bile beni çok mutlu etti!
Tüm yeni gelişmeleri ve fotoğrafları sabırsızlıkla bekliyorum...
Aslında sera dışındaki ortamın bir kere -6 °C yi görüp, sera içindeki aşılı patlıcanın sağlam durması çok yeterli bir durum değildir. İsıtmasız da olsa sera ortamı dış ortamdan(-6) az da olsa biraz daha sıcak olacaktır.
Özellikle son resimde görülen domateste gözden kaçırılmaması gereken önemli bir nokta şudur. Dün dış ortamı -4 ü gördüğünde iyi durumda olan domates bugün büzüşmeye başlamış.
Hava değerlerinin 7 °C değerinin altında uzunca bir süre durması durumunda bitki aşılı bölgeyi eğer besleyemezse domateste görülen büzüşme daha da artacak belki de patlıcanda da böyle bir durumun oluşmasına neden olabilecek belki de aşılı bölge kuruyabilecektir.
Bu tabi ihtimal dahilinde bir durumdur.
Aşağı yukarı 15 Marta kadar olan zaman diliminde sıcaklıkların pek yüksek değerlerde seyretmediğini düşünecek olursak,
2 ay kadar bitkiler düşük sıcaklık stresine daha karşı koyabilmesi gerekmektedir.
Anaç bitkinin büyük ihtimalle kışı atlatabilme şansı olmasına karşılık aşının durumunun ne olabileceğini söylemek şu an için erkendir.
Eğer aşı soğuğa dayanıklı olamayacaksa bitkiyi her yıl aşılamak gerekecektir.

Düzenleyen bnymnblr : 21-01-2021 saat 08:04
bnymnblr Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön