View Single Post
Eski 14-01-2021, 22:23   #3
zgurb
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 20-07-2019
Şehir: istanbul
Mesajlar: 13
Köyümüz - Reşadiye (Çekmeköy)

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hosseda Mesajı Göster
Hayırlı uğurlu olsun yeriniz.
Çok teşekkürler Sn. hosseda

Yazı serime köyümüzü tanıtmakla devam etmek istiyorum.

Köyümüz, Çekmeköy'e bağlı Reşadiye Köyü. 2014 yılında köy tüzel kişiliğinden mahalleye dönüştürülmüş. Nüfusu 2.000 civarı.

Köyün etrafı 16.000.000 m2 ormanla (Reşadiye ormanı) çevrili, iklimi Doğu Karadeniz'i andırıyor. Toprağı verimli, suyu bol, kirazı ve kestanesi meşhur. Köyde tarım, arıcılık ve hayvancılık halen devam etmekte. Köyün rakımı 168, köye giderken Alemdağ'ı geçtikten sonra bir tepenin sırtına çıkıyor ve değişimi hemen hissediyorsunuz: daha ferah ve temiz bir İstanbul havası.

Köy araçla (tabii ki trafik yokken) 3. köprü yoluna 5 dk, Çekmeköy merkeze 10 dk, Ümraniye Tepeüstü'ne 20 dk, S. Gökçen'e 30 dk, Kadıköy-Üsküdar'a 35 dk uzaklıkta. Köyün Çekmeköy'e (Madenler) giden bir İETT otobüsü ve dolmuş hattı mevcut.

Köyün imar planı Büyükşehir Bld. tarafından 2003 yılında yapılmış ve halen bu imar planı uygulanıyor. Plan yapılırken yapılaşma yoğunluğu düşük tutulmuş ve kentin bütüne dönük AVM, hastane gibi yapılar açıkça yasaklanmış. Köyde bir ilkokul mevcut. Güvenlikten Jandarma sorumlu.

Köyün imar planında ifraz (arazilerin bölünme) şartı minimum 1.000 m2 ile sınırlı tutulduğundan, gecekondulaşma yaşanmamış. Yapılarda -birkaç müteahhit işi dışında- 2-3 katı aşma, aşırı betonlaşma (henüz) meydana gelmemiş.

Köy, 18. yy sonlarında İstanbul'a gelen Hopa ve civarı muhacirleri tarafından kurulmuş. Köyün demografik yapısı, köyün yerlileriyle sonradan gelen (villacı-yazlıkçı diye tanımlanan) kesimden oluşuyor.

Şimdi fotoğraflarla devam edelim:Fotoğraflar: instagram - @birbaskaciftlik & @blackraintr & Recep Sert (eklemeyi unuttuğum varsa affola)


Düzenleyen zgurb : 21-01-2021 saat 10:02
zgurb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön