View Single Post
Eski 14-01-2021, 12:30   #6
Asoo
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
Bulunduğum coğrafyada son don tarihi 23 Nisan. Fidelerimi evde hazırlar, mayısın ilk yarısı gibi dikerdim.

Geçen sezon da öyle yaptım. Bütün güzel fidelerimi, tohumlarımı toprakla buluşturdum. Ya nasip deyip beklemeye başladım.

Lakin meteorolojideki hesap bahçeye uymuyormuş. Hava birden bire soğudu ve bir sabah çatır çatır dondu her yer ve her şey.

Biz yine ya nasip deyip, eldeki ıskartaya ayırdığımız fideleri, tohumları değerlendirdik. Ama gözden çıkardığımız fidelerin cinsleri hep karıştı. Çeri, yanında ayaş, pembe birbirine girdi. Zaten zayıf olan fidelerden verim de alamadık.

Alamadık dediysem nankörlük de yapmayayım. Hedefimize uzak kaldık, istediğimiz kadar salça, menemen harcı falan yapamadık.

Ama tavuklarımız bile büyükşehir insanlarından kat kat fazla doğal sebzeyle nasiplendiler.

1- Hafize Baliç Pembe Domatesi / Atilgan.

Dondular. Kenarda biraz tohumum var seneye deneyeceğim.

2- Kuru fasulye/ TCM.

İki tanesi kör topal hayatta kalmıştı. 8-10 tane tohum verebildiler.

3- Sugar Pie Pumpkin/ Obabilgesi.

4- Musquee De Provence Pumpkin/ Obabilgesi.

Biz balkabaklarını çok sevip, çok tüketiyoruz. En az 40 50 adet kilerimize koyarız diye hesap yapıp, farklı cinslerden de bol bol ekmiştim. Ektiklerimden 0 (sıfır) kabak elde ettik. Organik çöplerimizi döktüğüm yerde çıkan kabalardan iki meyve alabildik.

5- Ordu Akkuş Şeker Fasulye/ AkisSoftware.

Hiç yetiştiremedik.

6- Tıbbi lavanta (Lavandula angustifolia Vera)/ Kenger.

Çimlendiremedim.

7- Bornova Bamyası/ Uzunkum.

Hepsi dondu.

8- Turşuluk Güneyköy salatalık/ Şeftali çiçeği.

Kötü durumdaki bir fideden iki adet hıyar hasat edebildik.

9- Nakkaş çiçeği/ Bakidilek.

Name:  Nakkaş.jpg
Views: 232
Size:  27.4 KB

İki saksıya, beşer altışar kök diktiğim fidelerimi evdeki çocuklarıma hediye ettim. Kah çok suladılar, kah susuz bıraktılar. Ama zamanla sahiplenip bir düzen tutturdular. Ve çiçeklerini seviyorlar.

10- Yer Kirazı/ Dutlubahçe.

Önceki sene Altın çilek denemiş, verim alamamıştık. Ancak tadına bakabilmiştik. Dutlubahçe hem yer kirazı tavsiye etmiş, hem de etkinlikte paylaşmıştı sağ olsun.

Dediği gibi oldu, yer kirazına doyduk. Sonbahar donlarına kadar hasada devam ettik.

Toplamaktan, yemekten fotoğraf çekmeye fırsat bulamamışız.

Asoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön