View Single Post
Eski 05-01-2021, 20:14   #51
vosvos17
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-05-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Buradan anlaşılan, üretilen elektriğin fazlasını şebekeye satmak zararlı bir şey.

Dağıtım bedeli faturasını hiç anlamadım. Dağıtım bedelini elektriği kullanan öder, üreten değil. Bu arkadaşlar ne miktarda enerji üretip ne kadarını şebekeye satmışlar, satmışlar derken nasıl değerlendirilmiş vs. pek belli değil. Fakat kıssadan hissesi, ülkenin enerji politikalarında dağıtık yenilenebilir enerji üretimi desteklenen değil de cezalandırılan bir şey olmuş.

Sonuçta, bireysel sistem kuranlar kendi tüketimlerine yönelik bir tasarım yapacaklar. Buna rağmen, tüketebileceğinden fazlasını ürettiği dönemler de olacak. Enerjiyi depolamak akülerle sınırlı. Bu durumda, elde edilen fazla 12/24 veya 48V DC muhtelif amperlerdeki enerji başka ne şekillerde değerlendirilebilir, onu düşünmek lazım.
Sn MeyveliTepe
Enerji üretirken üretilen enerjinin nakledilmesi için kullanılan , hatlarında bir kapasiteleri bulunur.
Ve bu kapasiteleri kullanan ,hattı işgal eden hem üretici hemde tüketici bu bedeli öderler.
Ve son zamanlarda bu iletim bedeli üretim merkezleri için bile son derece önem arzetmekte.
Yüksek gerilimle taşınan trafo,hat,direkler ve bilimum iletim ekipmanlarınında yıllık bakım masrafları mevcut.
Ve bu masraflar inanın çok büyük meblağlara tekamül etmekte.
Ve bu masraflar bir şekilde karşılanmak zorunda.Enerjiyi kullananda,üretende bu faturaya katkıda bulunmak zorunda.
Durum bundan ibarettir.
Şimdi şebekeden bağımsız of grid bir sistem kurarsanız yani (akülü ve sadece tüketim amaçlı) burada bir sorun bulunmuyor.
Siz çift taraflı bir sayaç ve şebekeye enerji satıp buradanda bir gelir elde etmek isterseniz bu iletim ve dağıtım bedelini ödemek zorunda kalırsınız.
Mahkemeye bile verseniz hiç bir şey kazanabileceklerini zannetmiyorum.
Yenilenebilir enerjide ilk hedef kullanıma dayalı tüketim olmalı.
Yoksa bürokratik engellerle iş satışa gelince çekilmez bir hale gelir.
Devlet desteğiyle ,sulama ve ufak işletmelerde günlük depolanmadan üretileni tüketmek,hobi bahçelerinde enerji olmayan yerlerde böyle bir sistem kurmak daha mantıklı.
Bu benim için bir hedefti.
Yıllardır içimi kemirip yiyen bir yaraydı.Bir çok kişi yahu ne gerek var kaç senede amorti edecek,hatta eder mi diye soruyor ?
İnanın benim için hiç bir hükmü yok şu anda bu sistemin fiyatının.
Doğal yollardan bir enerji kaynağını kullanmak ve bu sistemi her gün bıkmadan usanmadan izlemekten çok keyif alıyorum.
Şu kış günlerinde bile muazzam çalışarak neredeyse tüketimimin yarısını karşılıyor.
Şu an sayacımdan 15 günde yaklaşık 40 kw kullanmışım.
Şebekedende 60 kw enerji almışım.
Her şey iyi gidiyor.
Tahminim kişisel tüketimimin % 80 civarında olanını rahatlıkla karşılayacak.
Ekipmanlar hiç hırpalanmadan üzülmeden.Sadece gerekli bakımları yapmam gerekiyor.
Panel temizlikleri,inverter temizliği gibi....

vosvos17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön