View Single Post
Eski 31-12-2020, 23:40   #44
vosvos17
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-05-2012
Arkadaşlar tekrardan merhaba.
10 ad 190 watt monokristal güneş panelinin montajını yaptım.
Bu gün güneşli bir hava ve akülerim Full dolu olunca bir test yapmaya karar verdim.
125 ekran tv + harici uydu alıcısı+ buzdolabı (no frost 500lt ) + çamaşır makinesini çalıştırdım.
Aküler 27 V civarından ilk etepta 25.5 V a kadar gelip tekrar 27 V a kadar yükseldi.
Sistem üzerinden dün 920 watt üretimi görmüştüm.
Paneller önce yükü besliyor daha sonra artan üretimi aküler boşşa oraya yönlendiriyor.
Şayet paneller tüketimi karşılamıyorsa ,akülerden takviye yapıyor.
Yukarıda yazılan yükler devredeyken 3 kw lık inverterimde anlık % 50 kadar tüketim görebildim.
Sorunsuz su gibi akıyor sistem.
Ayın 18 inden beri 17 kw gibi bir üretim aldım.
Ancak kapalı günlerde sistemi aküleri korumak adına çok zorlamıyorum.
Bir sonraki faturaya kadar hedefim 70 kw kadar kullanabilmek.
Bir gece de sabaha kadar komple denedim.Sorunsuz şekilde sabaha kadar sistem çalıştı.
Ancak akü voltajım kritik değer olarak görülen 21.6V a yakın bir değere geldi.
23V a kadar düşen bataryaları görünce kış aylarında çok zorlamamak gerektiğini düşündüm.
23 v çok kötü bir değer değil aslında.Ben 23.5V tan daha düşük voltajda kullanmayacağım.
Bu şekilde daha verimli olacak.
İnvertere yarın şebekeden 220V u da bağlayıp akü gerilimi 23.5V un altına düşünce otomatik olarak Bypass a geçecek ve ve şebekeden beslenmeye devam edecek.
Bu gün çamaşır makinesinin üzerine bir de yarım saat kadar davul fırın çalıştırdık.
Tabi aynı anda değil.
Kişisel düşüncem bu sistem 24 v 400A batarya gücü ve 3 kw tamsinüs inverterle bir evdeki her şeyi çok rahatlıkla 24 saaat kesintisiz besleyecektir.
Ya da 48V 200A akü ve 5 kw lık bir inverterle muazzam güzel olacak her talebe cevap verecektir.
Havaların güzel gittiği şu günlerde benim 1.9kw lık sistemim günde ćok rahat 5/6 kw tan fazla üretebiliyor .
Gündüzleri full güneşten akşam saat 24 civarına kadarda akülerden besleyebilirsem bu benim için yeterli olacak.
24 ten sonra sistem şebekeden de beslenebilir.
Bir sonraki faturaya kadar takipteyim.Sonuçları hep beraber göreceğiz...

vosvos17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön