View Single Post
Eski 27-12-2020, 07:16   #12
Portakal Rengi
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gokhan79 Mesajı Göster
Ben de tropikal meyve yetiştirmek için sera yapmak istiyorum. TropikAgac olacaklari için yeri kazıp 2.5 metre derine inip 2.5x 2x 100 metre bir hendek yapip üstünü kaparak termal enerjiden yararlanmayı düşünüyorum. Toprak altı ızmirde 14 derece kış yazında 27 derece sabit oluyormuş. Tropik ağaçların sevdiği aralik. Böyle bir hendek kepce ile 1000 tl ye açılabiliyor. 300 mt2 de üstünü naylonla kapatırsam. Gayet uygun olur gibi
Sıcaklık değerleriniz toprağın 2 m altı için ölçülmüş değerler olmalı. Toprağı kaldırdığınız zaman 2 m derinlikte yüzey toprağı durumuna gelecek. Havaya ısı kaybı oluşacak. Bu durumda 14 °C değerini sağlayamayacaktır. Bu değerler toprağın yapısına bağlı olarak değişebilir. Nemli topraklar yüzey sıcaklığına daha yakın değerlere ulaşırlar. (Isı iletim katsayısı değişir.)
Binanın bodrum katı gibi düşünelim. Toprak tarafından tümüyle kaplanmış olmasına karşın toprak sıcaklığı 6 °C varsayılarak ısı kaybı hesabı yapılır. Düşündüğünüz gibi olmayabilir. Ufak alanda deneme yapmakta yarar görüyorum.

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön