View Single Post
Eski 05-12-2020, 10:24   #876
zeygültan
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 18-06-2020
Şehir: ordu
Mesajlar: 12
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi asln Mesajı Göster
Sevgili maki,
İki misafiri uzak odaya aldım dediğiniz gibi.Thrips için nasıl kullanacağıma dair bilgi verirmisiniz ayrıntılı? Hiç ellemedim çiçekler olduğu gibi duruyor gözlemlemek için kopartmadım.
Birde bu thripsler nakil olurmu zararlılar bölümünde detayı göremedim?
Örneğin onların olduğu uzak odaya girip çıkıyorum.Üstümüze atlayıp gizlenip ,salona vardığımızda nakil olup başka odaya taşınırmı?
Mantıken marketten çiçekle seyahat ettiyse , salona da geçebilirmi ?
Ayrıca evim açık mutfak salon.Dün mutfakta beklerken salondaki menekşelere 3 mt mesafesi vardı. Sonra forumu okuyunca gece hole aldım.Herhangibir sıçrama olmuşmudur?
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fahriyee Mesajı Göster
Trips; genelde çiçeklerin üzerinde rastladığımız ufak, beyaz veya sarımsı böceklere deniyormuş. Bu böcekler dokunmadığınız sürece fazla hareket etmiyorlar, üzerine ince uçlu bir aletle dokunduğun zaman hızlıca çiçeğin ortasına doğru kaçışıyorlar. Uzunluğu maksimum 1 mm, ayrıca saç teli kadar ince olduklarından çıplak gözle görmek zor. Zaten ışıklı bir ortamda mutlaka gizli kalıyorlar. Ben de şüphelendiğim çiçeği birkaç saat karanlık odada bekletiyorum, rahat rahat çiçek üzerinde dolaşıyorlar. Işığı açınca çiçeğin göbeğine doğru kaçıyorlar.
Marketten alınan menekşede, çiçeklerin üzerinde sarı döküntüler görürsem(polen döküntüleri) böcekten şüpheleniyorum. İyice incelersem böcek görebiliyorum. Bu böcekler polenleri yiyor, o yüzden sarı döküntü oluyor.
Sizin çiçekten sadece şüphelendiğim için söyledim, iyice inceleyin ki sıkıntı olmasın.
Sevgili acemifüsun, ellerine sağlık. Ben de 1 numaralı güzeline daha çok hayran kaldım,maşallah.
Makiciğim, arkadaş sormuş ben de bilgi vermek için yazdım,ama hastalıklar bölümünde olması gerekebilir. Ben bilemedim, kararı size bırakıyorum efendim...
iyi günler. benim de iki menekşede trips var malesef ve nasıl mücadele edeceğimi bilmiyorum. yardımcı olabilir misiniz ?

zeygültan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön