Konu: Muda
View Single Post
Eski 04-12-2020, 17:22   #6
Muda
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Mercanköşk

Mercanköşk

• Bitki türü: Aromatik Şifalı ot
• Bitki ömrü: çok yıllık
• Tohum Türü: Şifalı ot
• Tohum çeşit adı: Origanum majorana
• Tohum kaç yıldır sizdedir: 4
• Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Afyonkarahisar
• Tohumun kökeni: Bitkiyi fide olarak almıştım
• Dağıtılacak Tohumun Saflığı: Değişik kekik cinsleri olmakla birlikte bu biraz farklı bir katogori gibi
• Tohumu ilk paylaşan:
• Kullanılan gübreler:
• Kullanılan ilaçlar : yok
• Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması: yok
• Hasat yıl ve ayı: 2020 tüm yıl boyu yapraklarını makasla keserek
• Bitki tipi ve gelişim durumu: bitki 50 cm. boyunda çalı şeklinde gelişiyor
• Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Yaprakları kekik gibi makasla keserek kullanılır. Antioksidan özelliği bulunmakta. Ayrıca antimikrobiyal olması nedeniyle örneğin boğaz, mide hastalıklarında kullanılmakta.
• Yetiştirme özellikleri: Bitkiyi bir defa büyüttüğünüz zaman sürekli olarak genişleyerek büyüyor. Her yıl daha büyük oluyor. İlkbaharda kök sürgünleri ayrılarak çoğaltılabilinir.
• Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: iç mekanda yıl boyunca, dış mekanda bahar başında viyole ekilebilir.
• Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.): yok
• Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Afyonkarahisar'da doğal ortamda belirli bölgelerde gördüm. Ancak üzerlerinde sanki kırmızı örümcek zararı gibi bir oluşum vardı. Yaz sıcağında yeterli su alamadıkları için mi bilemiyorum.
• İklim gereksinimleri: Her türlü iklimde olur. Afyonkarahisar soğuklarına dayanıklı
• Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Sürekli beyazımsı çiçekler açıyor. Sn. Şehirliköylü'nün çiçekleri pembe imiş. Su aldıkça sürekli çiçek açtı bende. Halen de açan çiçekler ve kuruyan çiçekler var. Tohumlar muhtemel birkaç gün içinde toplayacağım.
Resimler bugün çekildi. Hala minik beyaz çiçekleri görünüyor.
Name:  IMG-20201206-WA0011.jpg
Views: 678
Size:  75.4 KB

Name:  IMG-20201206-WA0010.jpg
Views: 658
Size:  79.5 KB

Düzenleyen Muda : 06-12-2020 saat 17:50
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön