View Single Post
Eski 02-12-2020, 14:31   #23
Şeftali çiçeği
Ağaç Dostu

Şeftali çiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2019
Sof Yaylası domatesi

Bitki türü: Mevsimlik sebze
Bitki ömrü: Tek yıllık
Tohum çeşit adı: Solanum lycopersicum

Tohum kaç yıldır sizdedir: 1 yıldır
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Yalova
Size nereden geldi: Sn. Karaçayır
İlk paylaşan : Sn. Karaçayır
Tohumun kökeni: Gaziantep

Dağıtılacak Tohumun Saflığı: Diğer domates cinsiyle arasında 40 m ve fundalıklar vardı.
Kullanılan gübreler: Yanmış ahır gübresi kompost
Kullanılan ilaçlar: Kullanılmadı
Hasat yıl ve ayı: 2020 Ekim

Bitki tipi ve gelişim durumu: Bu paylaşacağım son iki domates cinsi en geç ektiğim ve maalesef en çok hırpalananlar oldu. Aslında çok merak ederek aldığım bu cinsi uzak ve yüksek bir mevkiye ekmiştim ama karahayvanlar orayı da keşfettiler. Çimlendirdiğim 15 fide başlangıçta çok güzel ve güçlü gelişiyordu ve üzerleri de meyve doluydu. Saldırılar başlayınca hepsini söküp kasalara aktardım ve başka yere taşıdım ama bu onlara yaramadı, gelişimleri sekteye uğradı.

O yüzden bitki ve meyve bilgilerini Sn. Karaçayır'dan alıntılıyorum:

Bitki tipi ve gelişim durumu: "Bitki gelişimi bölgenin alışageldiğimiz oturak çeşitlerden çok daha güçlü. Sağlam kalın bir sap yapıyor. Meyve oluşumu oldukça geç. Bayramiç'in kısmen sıcak havasına rağmen Eylül'ü buldu ilk meyvelerin gelmesi."

Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: "Oldukça iri kırmızı kimi domatesler hafif loblu, sulu yumuşak ve ince kabuklu bir çeşit. Lezzeti kesinlikle farklı ve harika diyebilirim."

Çeşidin Hikayesi: "Gaziantep Sof yaylasından bizzat kendim gidip aldım tohumları. Sağolsun üretici bir ablamız kırmadı ve bir kaç dönüm ekecek kadar tohum verdi bana. Bu yaylada anladığım kadarıyla başka bir çeşit domates yetiştirilmiyor uzun zamandır. Gaziantep'te Eylül ayında herkesin satın almak için 1200 metredeki yaylaya akın ettiği domates Sof domatesi. Genellikle doğranıp donduruluyor evlerde, kışın çıkartılıp çorbası yapılıyor. Üretimi gittikçe azalıyor. Yörenin serin yayla gecelerine adapte olmuş. Cumhuriyet öncesi de yetiştirildiği söyleniyor bölgede. Dikkatle bakınca İtalya'nın eski türleriyle şekilsel olarak çok yakın. Bayramiç biraz sıcak kaçtı diye düşünüyorum bu çeşit için. Umarım daha yüksek yayla iklime sahip bir yerde üretilip çoğaltılır."

Yetiştirme özellikleri:
1. Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Haziran başı viyollere ekildi. Temmuz başı kalıcı yerlerine aktarıldı.
2. Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.) Yok
3. Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Bol gübre, bol su, bol güneş.
4. İklim gereksinimleri: Her iklimde yetişir gibi görünüyor.
5. Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: En irilerinden beğendiklerim yumuşadığı zaman alıyorum.

15 kişiyle paylaşabilirim.

Şeftali çiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön