View Single Post
Eski 02-12-2020, 09:38   #29
Portakal Rengi
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vosvos17 Mesajı Göster
Değerli forum üyeleri
Benim işim elektrik üretmek üzerine.
Mesleğim elektrik üretilen bir santralde operatörlük.

Fiyatlar günlük ve ihtiyaca göre değişiyor.
Son okuduğum haberde 19 kr bile görüldü ama bize kesilen fatura fiyatı değişmiyor.

Santrallerde üretilen elektrik dağıtım kayıpları ve diğer masraflar eklenerek abonelere satılıyor.
Şu an her şey dahil 1 kw enerjinin aboneye maliyeti 0.71 TL.
Herşey dahil fiyat bu.

Muğla da rakam 75-76 kr bu yıl için. Sizin belirttiğiniz rakam zam öncesindeydi. İstanbul da 85-90 kr ödeyen arkadaşlarım var. (Cezasız.)

Santrallerden de bu fiyatlardan epey aşağı alıyorlar. Fiyatları da biliyorum ama yazmak istemiyorum.
Ancak uygun alınan enerjiden devlet bir miktar kar ****** ediyordur.
Hatların bakımı,trafolar,arızalar kayıplar vs vs.
Bunlar gözle abone tarafından görülmez.Ancak çok büyük maliyetler arzederler.

Elektrik Mühendisleri Odasının hesaplarına göre toplam kayıp oranı % 7. Bu büyük maliyet oluşturmuyor maalesef.

Devlet 500 kw a kadar lisanssız enerji üretmenize izin veriyor.
Bir adet çift taraflı sayaç ile aylık olarak üretip tükettiğinizi karşılaştırır ve dağıtım şirketiyle mahsuplaşma denilen hesaplaşma sağlayabilirsiniz.

Bu panel satıcılarının reklamı. Verdiğim linkte yönetmelik var. 5. maddede kimlerin nasıl sistem kurabileceği açıklanıyor. Ev tipi sistemlerin şebekeye bağlantı yapabileceği yazmıyor, akülü sistem kurabileceği yazıyor.
https://www.resmigazete.gov.tr/eskil...20190512-1.htm

Benim sistemim ufak olduğundan ben gerek duymuyorum.
Bir sürü prosedür vs vs.

Buradaki dağıtım şirketi (Aydem) ile epeyce uğraştım, devlet kuruluşlarına da ulaştım ama izin verilmiyor. Sosyal medyada mahkemeye verip, yapabiliyorsun şeklinde haberler de var. Ancak, kazanılmış dava bulunmuyor.

Zaten bu yüzden akülü bir sistem seçtim.
Kimseyle uğraşmadan evin belirli bir bölümünde aydınlatma,kombi ve ısıtıcılar çalışacak.
Bütün yükü verip aküleri hırpalamak istemiyorum.
Mümkün mertebe kışın ısınmak ,yazın da Full time soğutmak için.
Bir arkadaşım bu sistemi kurdu. Ancak yükleri ayarlayabilmek için otomasyon yazılımı kullanmak zorunda kaldı. Dikkatli olmanızda yarar var. En çok sorun yaşadığı durum motorların başlangıçta çektiği akımlar.
Sonuç olarak; şebekeye elektrik aktarmanın tek yolu lisans almak. AB ve üyelik görüşmesi yapan ülkeler içinde bu konudaki AB yasasına uymayan tek ülkeyiz.
Eğer şebekeye elektrik verip, almanın bir yolunu biliyorsanız lütfen bana da gösterin. 4 yıldır uğraşıyorum.

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön