View Single Post
Eski 29-11-2020, 09:39   #7
vosvos17
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-05-2012
Değerli arkadaşlar
Kendi kurduğum sistem
8 ad 190Watt mono kristal güneş paneli = 650x8= 5200TL
1 ad 3kwa Mppt 40 Amper Tam sinüs inverter 3000 TL
2Ad 12v 200 Amper Ritar kurşun karbon akü 8000TL
Bağlantı ekipmanları ,kablo ,sigorta vs vs 500TL
Mevcut sistemde aküler,inverter ve monokristal paneller seçildi.
Hepsi en kaliteli olabilecek şekilde seçildi.
Polikristal panel,PWM sarj cihazı ve normal sıra jell akü kullanılsa bu sistem yaklaşık 12 bin TL gibi bir fiyata düşürülebilirdi.
Ancak mono kristal panel ve Mppt li 3 kva lık bir inverter diğer panel ve sarj cihazından çok daha verimli.
Akülerde ona keza daha dayanaklı ve daha fazla kullanılabilecek şekilde seçildi.
1.5kw lık bu panel gücünün kış aylarında 5 ile 7.5 kw arası(9 ila 15 saatleri arası)
Yazın ise 8 ile 18 arası (10 12.5 kw ) üretmesini bekliyorum.
Bunlar benim beklediğim tahminler tabi.
Ancak beklentilerimi en kötü seneryoya göre hesaplıyorum.
Yaz mevsimi bu rakam 15 kw ın kesin görür.
Bu arada dün bir denede daha yaptım.
Üzerine neredeyse % 80 güneş vurmayan fakat gün ışığı alan bir panel 23V ve 6 Amper şarj akımı verdi.
Yani bu da şu demek alıyor.23x6 =140 wat bir güç demek.
190watt lık bir panel % 80 direk güneş ışığı alamadan gün ışığıyla bile % 60 65 gibi bir verimle çalışabiliyor.
Benim hesabımda şu şekildeydi
Elimdeki güneş panelleri en kötü havada. % 50 bile verimle çalışsa 1.5 kw lık bir sistemden 0.75 kw bir güç gönderir.
0.75kw saatlik güç ise benim evimin saatlik tüketiminin 3 katı.
Bilindiği üzere Alternatif akım depolanamaz.
Bu sebeble depolama yapmak için Dc batarya ( Akü ,pil) gerekiyor.
Batarya gücünüz ne kadar güçlü ise şebeke olmadığı sürece o kadar fazla dayanabilir sisteminiz.
24 V 200 A lik bir batarya grubu
125 ekran bir led tv yi hiç sarj olmadan neredeyse 2 gün
A+ Buzdolabını 1 günden fazla
Çamaşır makinasını bir sefer
Diğer aletleride kullanımına göre uzun bir süre çalıştırabilir.
Bu değerler panellerden hiç sarj edilmeden hesaplanmıştır.
8 ad panel bağlı olduğu ve en kötü hava koşulları da bile % 50 nin altında bir verimle bile çalışsalar bu aküler full sarjda duracaktır.
Anlık tüketimi 200 watt olan bir eve
Ortalama 1 kw enerji sokmaya çalışırsanız 800 watt fazlanız olur.
Bu 800 watt fazlalık akülerinizi tam şarj ettikten sonra boşa çıkar.
Depolanamaz.
İste bize bu bosa çıkan gücü kullanmamız gerekiyor. Akülerin üzerine bir yük bindirip panellerin sürekli aküleri sarj etmesini sağlamamız gerekiyor.Bu sebeble akülerimizden %80 %90 gibi bir doluluk oranında tutmam gerekiyor.
Bir yandan sarj olacak diğer yandan üzerinden yük çekilecek.
Ancak bu yük o kadar orantılı olmalı ki aküler % 30 deşajdan asağı düşürüeyecek.
Bôylece akülerin en az 5000 defa sarj olması sağlanacak.

Bu sebeble kışın ısıtıcı yaz aylarında ise soğutucuları dengeli kullanarak ne kadar fazla üretileni tüketebilirsek amorti süresi daha da aşağı gelecektir.
İleriki günlerde sistem tam manasıyla devreye alınınca resimleri de paylaşacağım.
Bu arada

Paneller 10 yıl ömür 25 yıl üretim garantili
Aküler 5 yıl garantili ,tahmini beklenti uygun sıcaklık ve uygun deşaj ömrüyle yaklaşık 15 yıl( en az 500 defa dolum bekliyorum)
İnverter de 2 yıl garantili.

İlgilenen arkadaşlar olursa Mahmut bey ile iletişime geçebilir ,beni referans olarak söyleyebilirsiniz.
Fazlasıyla yardımcı olacaktır.
Bu uzun soluklu ama imkansız zarar ettirecek bir yatırım asla değil arkadaşlar.
Sistemin en pahalı ekipmanı aküler bile garanti süresini doldura kadar çalışıp bozulsa bile kendini amorti edecek.
Güneşten,akarsulardan,denizlerdeki akıntıları bile enerjiye çevirmemiz lazım.
Petrol fosil bir yakıt bitebilir,Ancak güneş Allahın bize bedavaya sunduğu ve binlerce yıldır dünyamızı ısıtan en büyük enerji kaynağı.
Faydalanmak gerekiyor.....

vosvos17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön