View Single Post
Eski 29-11-2020, 00:54   #20
Şeftali çiçeği
Ağaç Dostu

Şeftali çiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2019
Hafize Baliç pembe domates

Bitki türü: Mevsimlik sebze
Bitki ömrü: Tek yıllık
Tohum çeşit adı: Solanum lycopersicum

Tohum kaç yıldır sizdedir: 1 yıldır
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Yalova

Size nereden geldi: Sn. Atılgan
İlk paylaşan : Sn. Heyamola
Tohumun kökeni : Sn. Hafize Baliç, Çerkesköy

Dağıtılacak Tohumun Saflığı: Diğer domates cinsiyle arasında 5 m. vardı

Kullanılan gübreler: Yanmış ahır gübresi kompost
Kullanılan ilaçlar: Kullanılmadı
Hasat yıl ve ayı: 2020 Eylül

Bitki tipi ve gelişim durumu: Çok boylanan, güçlü gelişen ve sürekli yan dallanma yapan, çok verimli bir cinsti.

Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Yatak yükselterek ektiğim bu cins de başlangıçta çok güzel gelişti. Uzun, gösterişli bitkilerin üzeri göz dolduran meyvelerle doluydu. Kara hayvan tasallutundan sonra meyve gelişimi durdu. 150-200 gr.lık sınırlı sayıda meyve elde ettim. Tahminimce ilk baştaki performansıyla devam edebilseydi domatesler çok daha iri olurlardı.

Sn. Atılgan: "İnce kabuğu ve yumuşak etli yapısı gereği daha çok taze tüketim için uygun. Meyve lezzeti mükemmel. İlk parti meyveler oldukça iri. İkinci ve devam eden partiler ufak ya da orta irilikte.
Çeşidin Hikayesi: Rahmetli Hafize Baliç hanımın çerkezköydeki evinin bahçesinde 50 yılı aşkın bir süredir üretimini gerçekleştirdiği rivayet edilen bir cins."

1. Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Haziran başı viyollere ekildi. Haziran sonuna doğru kalıcı yerlerine aktarıldı.
2. Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.) Yok
3. Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Bol gübre, bol su, bol güneş.
4. İklim gereksinimleri: Her iklimde yetişir gibi görünüyor.
5. Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: En irilerinden beğendiklerim yumuşadığı zaman alıyorum.

15 kişiyle paylaşabilirim.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Şeftali çiçeği : 30-11-2020 saat 20:39 Neden: Düzeltme
Şeftali çiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön