Konu: Zekoş
View Single Post
Eski 27-11-2020, 12:08   #8
Zekoş
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2009
Red Deer Tongue

Bitki türü:Sebze
Bitki ömrü:Tek yıllık
Tohum Türü:*Lactuca Sativa
Tohum çeşit adı:*Çin marulu bildigim marulun adı Red Deer Tongueymis.Sn.Malbmana cok tesekkür ediyorum.
Tohum kaç yıldır sizdedir*: 3 yıldır
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer:*Çorum
Tohumun kökeni*Uttm adli gruptan
Tohumu ilk paylaşan:Benim
Kullanılan gübreler:Yanmıs büyükbaş hayvan gübresi
Kullanılan ilaçlar*:yok
Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması:Baska cesit marul tohuma bırakılmadı.
Hasat yıl ve ayı:mayis-haziran 2020
Bitki tipi ve gelişim durumu:Kırmızı yesil tonlariyla göz alıcı renklere sahip.Biraz da tercih sebebim bu..Yapraklar yanlara dogru uzayarak gelisiyor.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Yapraklarının gevrek bir yapisi var..Sulamaya dikkat edilirse uzun süre acılasmadan yenilebilir.Bu diger marullar icinde gecerli zaten.
İlk ektigimde isim etiketini kaybetmistim Sn.Dongyul çin marulu oldugunu söylemisti.Nette arastirdim bu marula rastlamadim..en yakin benzerlikte cimarron marul vardi.Dogrusunu bilen varsa düzeltebilirim.
Yetiştirme özellikleri: Diger marullara göre tohuma gec kalktigini gözlemledim.Körpe olanlari oldukca gevrek.Benim gibi farklı alternatif meraklılarına önerebilirim.Benim sevdigim bir cesit.
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli:Havalar ısındığında direk ekim yapılır.Ben biraz büyüdükten sonra iyi gelismesini icin seyrekce şaşirtma yapiyorum.
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler yok
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleriİklim gereksinimleri Gübreli gevsek yapida toprakta gelisimi cok guzel oluyor.Suyu aksatmadan duzenli verilmeli.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır:Tohum kapsulleri iyice kuruduktan sonra .Yere dökülmemesi icin üzerinde fazla bekletmemek gerekiyor.

LG-H818 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Düzenleyen Zekoş : 27-11-2020 saat 13:28
Zekoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön