Konu: Zekoş
View Single Post
Eski 26-11-2020, 23:36   #7
Zekoş
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2009
Aspir

Bitki türü:Yağ dBitkisi
Bitki ömrü:*Tek yıllık
Tohum Türü:*Cathamus Tinctorius
Tohum çeşit adı:*Aspir( yalancı safran da deniliyormus)
Tohum kaç yıldır sizdedir*Bir yıldır
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer:*Çorum
Tohumun kökeni*Uttm adlı gruptan almıştim
Tohumu ilk paylaşan:Benim
Kullanılan gübreler: Yanmış hayvan gübresi
Kullanılan ilaçlar*: yok
Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması: Benzer baska bitki yoktu
Hasat yıl ve ayı:Ekim sonu 2020
Bitki tipi ve gelişim durumu:50-80 cm arasında dikine boylanan, dikenli forma sahip..
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri:Sarı ve turuncu cicekler acıyor.Dikenli ve dikensiz cesitleri var.Dikenli cesidinde yag oranı fazlaymiş.
Yetiştirme özellikleri:Bugday yetistirilmesi gibi..Herhangi özel bir bakım yapmadım.Ektim ve haftada bir suladim..Adına rastladığım bir bitkiydi tohumunu da bulunca denemek istedim. Benimkisi sadece ögrenme , görme amacli oldu.Güvercinler icin aranilan bir yem cesidiymis.Tavuklarda severek yedi ama dikenleri yüzünden ugrasmaya değmez
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli:Baharda direk ekim yapilabilir.
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler: Direk ekim yaptığım halde bütüen tohumlar firesiz çimlenmisti.
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleriİklim gereksinimleri:Kırac topraklarda da yetisebilirmis..Ben tam günesli yerde, gübreli toprakta haftada bir duzenli sulama yaptım.Ancak yanındaki kabak bitkisinin gölgesine maruz kalmıs olabilir.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır:Çicekten sonra olusan tohum kapsülleri iyice kuruduktan sonra.

LG-H818 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Zekoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön