View Single Post
Eski 26-11-2020, 23:56   #18
Şeftali çiçeği
Ağaç Dostu

Şeftali çiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2019
Big Cheef mor domates

Bitki türü: Mevsimlik sebze
Bitki ömrü: Tek yıllık
Tohum çeşit adı: Solanum lycopersicum
Tohum kaç yıldır sizdedir: 1 yıldır
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Yalova

Size nereden geldi: Sn. Birnefestoprak
İlk paylaşan : Sn. Birnefestoprak
Tohumun kökeni : Tennessee, ABD
Dağıtılacak Tohumun Saflığı: Diğer domates cinsiyle arasında 10 m. vardı.

Kullanılan gübreler: Yanmış ahır gübresi kompost
Kullanılan ilaçlar: Kullanılmadı
Hasat yıl ve ayı: 2020 Eylül

Bitki tipi ve gelişim durumu: Sn. Birnefestoprak'tan gelen 5 tohumdan çimlendirebildiğim 3 fide güzel gelişim gösterdiler ve hemen meyveye durdular.Ancak yükseltilmiş yatağa ekmiş olduğum için yaban domuzu saldırılarında tarumar oldular. Sadece 1 tanesini kurtarabildim. Fide çok zarar görmüş olduğu için meyveler küçük kaldı ama beklenmedik şekilde arka arkaya meyve verdi.

Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Üzerinde olanı kurtarayım diye uğraşırken, onu hasat ettikten sonra iki tane daha meyve verdi. (İlk aldığım 150 gr civarı, diğer ikisi 50-100 gr civarında oldular). O hasarlı haliyle bile bu kadar verimli olması şaşırtıcıydı. Görüntüsü Sn. Birnefestoprak'ın geçen yıl paylaştığı resimdekinin minnağı oldu.

Düzgün tadım da yapamadığımdan dolayı Sn. Birnefestoprak'tan alıntı yapıyorum: "Patates yapraklı, sırık, çok verimli ve orta erkenci bir çeşittir. Mor domates kategorisine giren meyveleri orta boy-iri boy aralığında gidip geliyor. Meyve kesiti resimden de görülebileceği gibi göz alıcı güzelliktedir. Lezzetli, sulu meyveleri var."

1. Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Mayıs sonu viyollere ekildi. Haziran ortası kalıcı yerlerine aktarıldı.
2. Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.) Yok
3. Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Bol gübre, bol su, bol güneş.
4. İklim gereksinimleri: Her iklimde yetişir gibi görünüyor.
5. Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: En irilerinden beğendiklerim yumuşadığı zaman.

15 kişiyle paylaşabilirim.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Şeftali çiçeği : 06-12-2020 saat 17:03 Neden: Başlık koymayı unutmuşum
Şeftali çiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön