Konu: Zekoş
View Single Post
Eski 25-11-2020, 12:53   #3
Zekoş
Ağaç Dostu.

Zekoş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-05-2009
İri Yapraklı Ebegümeci

Bitki türü:*Şifalı Bitki
Bitki ömrü:*Cok yıllık
Tohum Türü:*Malva sylvestris
Tohum çeşit adı:*İri yaprakli ebegümeci
Tohum kaç yıldır sizdedir: Uzun zamandır..ilk yetistirdigim bitkilerden..
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer:*Çorum
Tohumun kökeni: Tohumun yerli tohum satan bir siteden almıstım
Tohumu ilk paylaşan:-
Kullanılan gübreler:Özel olarak gubre atılmadı.
Kullanılan ilaçlar*:yok
Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması:Benzer türde bitki yetismediginden gerek duymadim.
Hasat yıl ve ayı:Eylül 2020
Bitki tipi ve gelişim durumu:Tek olarak ya da seyrekce ekilirse cok boylanıp dallanıyor.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Doğal yetisenlere gore cok iri yaprakli.Cok guzel mor renkte cicekler acıyor.Yapraklari iri oldugundan sarmaya da yakisiyor.Yemegi ve kavurmasi cok lezzetli oluyor .Ayrica şifalı bir bitkidir...
Yetiştirme özellikleri:Cok bakım istemeyen bir bitki.Sadece gunedli yere ekip sulamaniz yeterli.

Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli:Havalar isininca direk ekim yapıp aralıklı olarak şaşırtma yaptım.Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler: yok
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri:Gölgeye toleransli fakat yaprak boyutunca küçülmeler oluyor
. İklim gereksinimleri: Her iklimde olur sanirim.Donlara dayanikli..Ama yapraklarinin saglikli olması icin her 2 yilda bir yeniden ekiyorum.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır:Tohum kapsülleri uzerinde kuruyunca ..
Not:Çicek acıp tohum kapsülleri olusturmaya basladigi dönemde yapraklarda kücülme oluyor.İlk dönemlerde asma yapragi büyüklüğüne ulaşıyor...

LG-H818 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Zekoş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön