Konu: betülduman
View Single Post
Eski 16-11-2020, 11:40   #5
betülduman
Ağaçsever

betülduman's Avatar

Giriş Tarihi: 17-12-2018
Top Fesleğen

Bitki türü: : Baharat,çiçek
Bitki ömrü: Tek yıllık
Tohum Türü: Feleğen
Tohum çeşit adı: Top Fesleğen
Tohum kaç yıldır sizdedir (kaç yıldır bu tohumdan bizzat üretim yapıyorsunuz): 1 yıl
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Eskişehir
Tohumun kökeni (size nereden geldi): Agaclar.net takas2019-2020 Melikd

Dağıtılacak Tohumun Saflığı: Yakınında(10 metre kadar) başka fesleğen çeşidi yetiştirmedim.

Kullanılan gübreler (bu tohumun yetiştirilmesinde kullanılan): Yanmış, küçükbaş hayvan gübresi kullandım.

Kullanılan ilaçlar (bu tohumu yetiştirirken herhangi bir aşamada kullanılan): Herhangi bir ilaç kullanmadım.

Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması: Yakınında(10 metre kadar) başka fesleğen çeşidi yetiştirmedim. Başka bir önlem almadım.

Hasat yıl ve ayı: 2020 Ekim

Bitki tipi ve gelişim durumu:

Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Minik yeşil yapraklı, genel görüntüsü top şeklinde oluyor.

Yetiştirme özellikleri:
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli:
Mayıs ayı ortalarında doğrudan toprağa ektim. Büyükçe saksılarda yetiştirdim.

Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.): herhangi özel bir yönteme gerek yok

Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Bitki çiçek açtıktan sonra kurumasını bekledim. Kapalı tohum keseciklerinde minik siyah tohumları oluyor.

Bahcedeki halini fotoğraflamayı unutmuşum o sebeple paylaşamıyorum. Görüntüsü için tohumları aldığım Melikd paylaşımına bakabilirsiniz

betülduman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön