View Single Post
Eski 14-11-2020, 20:06   #14
Şeftali çiçeği
Ağaç Dostu

Şeftali çiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2019
Dikenli Çamlıhemşin salatalığı

Bitki türü: Mevsimlik sebze
Bitki ömrü: Tek yıllık
Tohum çeşit adı: Hıyar (Cucumis sativus)
Tohum kaç yıldır sizdedir: 1 yıldır
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Yalova

Size nereden geldi: Sn. Şehirliköylü
İlk paylaşan : Sn. Şehirliköylü
Tohumun kökeni : Çamlıhemşin
Dağıtılacak Tohumun Saflığı: Diğer salatalık cinsiyle arasında 15 m, meyve ağaçları ve fundalıklar vardı.

Kullanılan gübreler : Yanmış ahır gübresi, kompost
Kullanılan ilaçlar : Kullanılmadı
Hasat yıl ve ayı: 2020 Temmuz-Ağustos

Bitki tipi ve gelişim durumu: Özel ilgi isteyen biraz nazlı bir cins gibiydi. Toprağa ilk aktardıklarımdan bazılarını kaybettim, tekrar tohum ekmek zorunda kaldım, onlardan da kaybettiklerim oldu. Gelişebilen birkaç tanesi güçlü gelişti ve güzel meyveler verdi. Yalnız bazıları sapında biraz bekleyince kınalı bir görüntüye bürünmeye başladı. Bunun sebebini anlayamadım.

Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Meyve sayısı fazla olmadı ama -özellikle ilk gelişenler- çok güzel ve göz doldurucu oldu. Ufak çekirdekli, tıknaz gövdeli, gevrek etli salatalıklar verdi. Ben çok beğendim. Biz kahvaltıda kullandık.

Yetiştirme özellikleri:
1. Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Mayıs başı viyollere ekildi. Mayıs sonu kalıcı yerlerine aktarıldı.
2. Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.) Yok
3. Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Bol gübre, bol su, bol güneş.
4. İklim gereksinimleri: Biraz nazlı sanırım. Bence de serin iklim cinsi bir salatalık.
5. Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Tohuma bırakınca çok iri ve kınalı-kahverengi oldular. Sapının kuruması epey uzun sürdü.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Şeftali çiçeği : 14-11-2020 saat 21:48 Neden: Fotoğraf yükleme
Şeftali çiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön