View Single Post
Eski 10-11-2020, 11:45   #21
mustafaydn78
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 19-10-2020
Şehir: Turkey
Mesajlar: 1
Konuyu görmüşken bir tarifte ben vereyim. 4-5 adet patlıcan 250 derecelik fırına atılır ve közlenmesi beklenir. İsteğe bağlı olarak yanına birkaç adet yeşil biber, kırmızı biber ve domates'te koyabilirsiniz.

Bunlar közlendikten sonra patlıcanları soyalım ve uygun bir kabın içerisinde yoğurt ve bir - iki diş dövülmüş sarımsağı ile karıştıralım.

Bir tavanın içerisine 300-400 gram kadar kıyma koyup bunu soğan ve yeşil biber ile kavuralım. Ardından içerisine bir kaşıkta domates salçası ekleyip salça da iyice kavrulduktan sonra tavadan alalım.

Başka bir kabın içerisine daha önceden hazırladığımız patlıcanlı yoğurtlu karşımı boşaltıp kaba yayalım. Sonrasında üstüne hazırladığımız kıymalı harcı dökelim. İsteğe bağlı olarak süs için közlediğimiz biber ve domatesler ile yemeğimizi süsleyebiliriz. Son olarak ise üzerine birazcık tereyağı kızdırıp dökerseniz tadından yenmez.

Normal şartlarda kebap ile yapılıyor olmasına karşın biz genellikle evde daha pratik olduğu için bu şekilde yapıyoruz. Tüm aile olarak tadına da bayılıyoruz. Sonuçta ortaya şöyle bir görüntü çıkıyor.


mustafaydn78 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön