View Single Post
Eski 06-11-2020, 13:49   #1534
Mesut Temiz
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Palmiye seven Mesajı Göster
Ben yılbaşı çiçeğimi 1 hafta önce diktim 2 si tuttu gibi diger ikisi yaprakları cansızlaştı bu ikisi neden ölmüştür acaba.
Köksüz çelik olarak diktiğinizi varsayıyorum... Öncelikle çeliklerin hepsi tutmayabilir... Tutma oranı bitkiden bitkiye farklılık gösterebildiği gibi, bazı uygulamalarla tutma ihtimalini epey arttırabilirsiniz... Kaktüs ve sukulentleri genel olarak hemen keser kesmez toprağa dikmiyoruz... Çünkü toprak doğal olarak her türlü bakteriyle, mantar ve küf organizmalarıyla dolu ve bu organizmalar koruyucu bir tabakaya sahip olmayan kesik yüzeyden kolayca bitkinin içine nüfuz edip bitkiyi öldürebiliyor... Bunun için, önce çeliği birkaç gün açıkta bekleterek kesik yüzeyin kabuk tutmasını bekliyoruz... Bitkiyi ilk kestiğinizde toz tarçına batırırsanız mikroorganizmalara karşı fazladan bir koruma da sağlayabilirsiniz... birkaç gün sonra toprağa diktiğinizde artık kesik yüzey koruyucu kabuk dokusuyla kaplanmış olduğundan bitki bakteri/mantar/küf ile enfekte olmadan rahatça kök geliştirmeye başlayacaktır...
Sukulent ve kaktüslerin çoğu haftalarca hatta aylarca kesik olarak dışarıda durabilir ve ölmezler, o açıdan endişe etmeyin...
Ancak yılbaşı çiçeği (ve benzer türler olan paskalya kaktüsü, atlas kaktüsü, vb.) bir kaktüs olmasına rağmen bir çöl bitkisi olmadığından, ben bu bitkiyi açıkta bekletip riske girmek istemediğimden onda farklı bir yöntem uyguluyorum ve suda köklendiriyorum... Çelikleri keser kesmez toz tarçına batırıyorum ve ardından suya koyuyorum... Bugüne kadar bu yöntemle çeliklerimin hepsi köklendi... Toprakta köklendiren arkadaşlar da vardır belki, ama ben bu bitkide hiç denemedim toprakta köklendirmeyi... Bol şans dilerim..

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön