View Single Post
Eski 23-10-2020, 22:39   #52
rumble
Ağaçsever

rumble's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
Ahşap koruyucu vernik yerine geçmez. İkisini de yapar diyen ürünler gördüm ama haklarında olumlu eleştiri okumadım. Koruyucuyu kaç kat kullanacağınızı ürünün ambalajı üzerinden okumalısınız. Vernik olarak da dış cephe verniği kullanmalısınız. Kullandığınız koruyucuya göre su veya alkid bazlı seçilebilir. Su bazlı çevreye daha duyarlı olduğu için seçimim ondan yana oluyor. Tahtanın yüzeyine bağlı olarak kaba-ince zımparalar yapabilirsiniz. Görünüm olarak beğenirseniz ince gerekmeyebilir. (Mobilya gibi görünmesi gerekmezse) Parlak yüzeyi hızlı elde etmek isterseniz küçük taşlama makinalarına takılan disk zımparalar var. Sakınca: Çok düzgün el işçiliği yapamazsanız çukurlar oluşur.(Dalma deniyor.) Çok fazla toz kaldırır. İkinci hızlı zımparalar dönen diskli titreşim zımpara makinaları ile yapılanlar. Daha az riskli. Yavaş ama düzgün yüzey için titreşimli zımpara makinası.
Ahşap arasındaki boşluklar köpük ile dolmamalı. Haklısınız. Böcekler için ideal yuva olur. Sürekli yaşamayacağınız için sıcak-soğuk ve nemli-kuru havalar ile karşılaşacağından dolayı ahşap çalışacaktır. Bu neden ile dolgunun elastik olması iyi olur. (Mastik olabilir. Boyanabilen mastikler pahallı markalarda var.) İzmir'de büyük boya fabrikaları var. Teknik bölümden destek alabilirsiniz. Zımpara talaşı ile tutkal karıştırarak macun yapabilirsiniz ama çatlamama garantisi olmaz. Her koşulda dolgu gözeneksiz olmalı, buna dikkat etmelisiniz.
Bitki konusu benim deneyimlerimi aşar. Kolaylıklar.
Çok teşekkür ediyorum,alkid bazlı piyasada buldum ama su bazlı bakacağım önerinize istinaden tekrar teşekkürler.

rumble Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön