View Single Post
Eski 21-10-2020, 17:15   #11
Şeftali çiçeği
Ağaç Dostu

Şeftali çiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2019
Kırmızı patlatmalık mısır

Bitki türü: Mevsimlik sebze
Bitki ömrü: Tek yıllık
Tohum çeşit adı: Zea Mays

Tohum kaç yıldır sizdedir: 1 yıldır
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Yalova
Size nereden geldi: Sn. Kenger
İlk paylaşan : Sn. Zekoş
Tohumun kökeni : Karaman

Dağıtılacak Tohumun Saflığı: Bahçede başka cin mısırı cinsi yoktu. En yakın diğer mısır cinsleriyle arasında yaklaşık 20 m vardı.
Kullanılan gübreler : Yanmış ahır gübresi, kompost
Kullanılan ilaçlar : Kullanılmadı
Hasat yıl ve ayı: 2020 Eylül başı
Bitki tipi ve gelişim durumu: Güçlü bir bitki. Karahayvanlar defalarca yatırmasına rağmen gelişimini tamamladı ve her bitki meyve verdi (bazıları küçük de olsa 2 tane).

Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Parlak, sivri, bordo taneli meyveler verdi. Daha evvel cin mısırı yetiştirmeyi başaramamış olduğum için tereddütlüydüm ama bu cins güzel gelişti. Daha önemlisi çok da güzel patlıyor. Piyasadan aldığımız cin mısırlarına göre biraz daha ufak ama daha lezzetli. Çocuklar bayıldı. Dışarıdan almayalım hep bunu yapalım diyorlar.

Yetiştirme özellikleri:
1. Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Haziran ortası direkt viyollere ekildi. Temmuz başı kalıcı yerlerine aktarıldı.
2. Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.) Mısır ekerken tohumları bir gün önceden suya basıyorum.
3. Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Tam gün güneş alan, sıkışmayacağı ortamlara ekilmeli. Çünkü mısır sereserpe yetişmek istiyor. Suyunu da düzenli vermek gerekiyor. Özellikle püskül aşamasından sonra her gün sulanmalı. Uygun olmayan şartlarda yetiştirilince meyvede, kısa koçan, düzensiz dizilim ve eksik tanelenme oluyor.
4. İklim gereksinimleri: Havalar ısınınca kalıcı yerine aktarılmalı.
5. Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Ana bitki aşağıdan sararma emareleri göstermaye başlayınca meyveler de yeterince kurumuş oluyor.

Elimde sadece resimdeki kadar bulunduğundan en fazla 20 kişi ile paylaşabileceğim.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Şeftali çiçeği : 11-11-2020 saat 07:49 Neden: Adet sınırı ilave ettim
Şeftali çiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön