View Single Post
Eski 21-10-2020, 01:17   #674
machinehead
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 09-04-2008
Şehir: istanbul
Mesajlar: 7
Altta Oxford Akademik Yayınlarında bulunan ilgili bilimsel makale çalışmanın bağlantısını paylaşıyorum. Bu tip bitkilerin faydaları olduğu kadar çok fazla kullanılması durumunda zararları da bulunmakta olabileceğinden çok dikkatle kullanılması gerekiyor. Bu nedenle bilimsel yayınları biraz inceledim.

İngilizce bilmeyenler için çok kısa özetleyeceğim ve dikkatli kullanılmasını tembih etmek istiyorum. Özellikle yukarıda yemeğini yapacağını yazan birisini gördükten sonra paylaşmaya karar verdim. Momordica charantia - yani kudret narının diabet hastalarına faydası olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış. İçeriği hayvansal insüline benzediğinden kan şekerini aşağıya çekiyormuş.

Ancak çok yüksek miktarlarda alınması durumunda yan etkisi kan şekerini çok düşüreceğinden hipoglisemik koma, hayvanlarda yapılan testlerde doğurganlıkta düşüş, baş ağrısı,alkalin fosfataz seviyelerinde artış vb. Altta yazıyı ve bağlantıyı bulacaksınız.

Dikkatle kullanıldığında faydası 100'den fazla bilimsel makalede paylaşılmış ilaç niteliğinde bir bitki ancak çoğu da zararlı olabilecek özelliklere sahip.

The pharmacology, clinical efficacy, adverse effects, drug interactions, and place in therapy of bitter melon are described.

Bitter melon (Momordica charantia) is an alternative therapy that has primarily been used for lowering blood glucose levels in patients with diabetes mellitus. Components of bitter melon extract appear to have structural similarities to animal insulin. Antiviral and antineoplastic activities have also been reported in vitro. Four clinical trials found bitter melon juice, fruit, and dried powder to have a moderate hypoglycemic effect. These studies were small and were not randomized or double-blind, however. Reported adverse effects of bitter melon include hypoglycemic coma and convulsions in children, reduced fertility in mice, a favism-like syndrome, increases in gamma-glutamyltransferase and alkaline phosphatase levels in animals, and headaches.

Bitter melon may have additive effects when taken with other glucose-lowering agents. Adequately powered, randomized, placebo-controlled trials are needed to properly assess safety and efficacy before bitter melon can be routinely recommended. Bitter melon may have hypoglycemic effects, but data are not sufficient to recommend its use in the absence of careful supervision and monitoring.

https://academic.oup.com/ajhp/articl.../4/356/5143141

machinehead Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön