View Single Post
Eski 16-10-2020, 22:01   #8
Şeftali çiçeği
Ağaç Dostu

Şeftali çiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2019
Fahrenheit Blues çeri domates

Bitki türü: Mevsimlik sebze
Bitki ömrü: Tek yıllık
Tohum çeşit adı: Solanum lycopersicum

Tohum kaç yıldır sizdedir: Bir yıl
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Yalova

Size nereden geldi:Sn. bahcedenn
İlk paylaşan : Sn. bahcedenn
Tohumun kökeni : ABD

Dağıtılacak Tohumun Saflığı: Civarda başka çeri domates cinsi yoktu. En yakın başka domates cinsiyle arasında en az 5 metre vardı.

Kullanılan gübreler : Yanmış ahır gübresi, kompost
Kullanılan ilaçlar : Kullanılmadı
Hasat yıl ve ayı: 2020 Ağustos ortası

Bitki tipi ve gelişim durumu: Bu cins kalıcı yerine şaşırttıktan sonra beni epey uğraştırdı. Düzgün sulama yaptığım halde yapraklar sanki susuz kalıyormuş gibi kıvrılıyordu. Fideleri, yığdığımız akasya dallarının üzerine yatak yükselterek ekmiştik. O yüzden köklerin aşağıya uzayıp havada kaldıklarına hükmettim ve hepsini sökerek yatağı 50 cm kadar daha kalınlaştırıp tekrar ektim.

Bu işlemden sonra biraz rahatladılarsa da bir müddet sonra -daha hafif olarak- tekrar başladı. Artık yapacağım bir şey olmadığını düşünüp sadece sulamayı arttırdım, bir de eşim yukarıda bahsettiğim şerbeti 15 gün kadar arayla 2 kere uyguladı. Sorun tamamen ortadan kalkmadıysa da fideler meyve vermeye başladı ve gayet sağlıklıydılar. Neredeyse kızarmak üzerelerken karahayvan saldırıları başladı ve yatak tam anlamıyla tarumar oldu. Fidelerin %90'ını kaybettim, tohumları da toprak altında mucizeten bulup düzelttiğim hasarlı fidelerden aldım.

Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Doğal olarak meyveler çok irileşmedi. Yine de yağmaya kadar geçen sürede gözlemleyebildiğim kadarıyla verimli bir cins, hastalık belirtilerine rağmen güzel meyve verdi. Koyu mavi omuzları ve olgunlaştıkça kırmızılaşan alt kısımlarıyla göz alıyor. Tohum alamayacağım endişesiyle bunda da tadım maalesef yapamadım.

Yetiştirme özellikleri:
1. Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Nisan sonu direkt viyollere ekildi. Haziran başı kalıcı yerlerine aktarıldı.
2. Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler ( soğuk katlama vb. ) Herhangi bir özel uygulamaya gerek olmadı.
3. Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Bütün diğer domatesler gibi.
4. İklim gereksinimleri: Sera dışına 20 C'den itibaren ekiliyor.
5. Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Ben bütün bulabildiklerimi, renkleri iyice koyulaşınca aldım.

O günlerin telaşesinde yeşil halleri hariç fotoğraflamayı unutmuşum . O nedenle Sn. bahcedenn'in bendekilere en benzeyen resmini paylaşıyorum.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Şeftali çiçeği : 17-10-2020 saat 00:51 Neden: Düzeltme
Şeftali çiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön