View Single Post
Eski 16-10-2020, 19:52   #140
Doku_Kültürcü
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi s_erkam Mesajı Göster
Merhabalar. Orkide beslemekte ve bakımında baya acemiyim. Anneme orkide almıştım iki sene önce, yazın güzel de açtı, ama sonra çiçeklerin normal dökülmesi ile beraber yaprakları bozarmaya başladı. Annemde bilerek/bilmeyerek kesmiş yapraklarını ve şuan sadece bir yaprak var. Bir de, sap kısmı; çiçekler tamamen döküldükten sonra, üç boğum altından kestim, dedi annem ama zamanla sap da kurudu. Annem de sapı iyice kesmiş, şuan toprağın içinde mi bilmiyorum, sap gözükmüyor:/ Ayrıca bugün fark ettim; yaprağın kökünden yani daha doğrusu yaprağın iç çukur gibi yerinden yeni bir yaprak çıkıyor inşaallah(buna çok sevindim, umarım iyi bir şeydir). Asıl sormak istediğim; toprağında, toprağı karıştırırken veya suladığımız zaman çıkan/görünen çok küçük böcekler var, kahverengi gibi sarımsı gibi ya da toprağın renginde de diyebilirim, kaçışıyorlar hızlıca.. sanırım bunlar unlu bit değil, bunlar için ne yapmalıyız tavsiyeniz ne olur acaba yardımcı olabilir misiniz? Şimdiden çok teşekkür ederim, sağ olun..
Saksı harcınız çürümüş. Harcı değiştirin. Yeni aldığınız harcı, kullanmadan önce bir tencereye koyup kaynatın. Soğuduktan sonra kullanın. Bu işlem, harç içerisinde bulunması muhtemel böcek yumurtalarını öldürür. Kolay gelsin.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön