Konu: iyigit
View Single Post
Eski 16-10-2020, 14:18   #6
iyigit
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 29-06-2017
Zahter

Bitki türü: Meyve
Bitki ömrü: Tek yıllık
Tohum türü: Baharat
Tohum çeşit adı: Zahter, Çıbrıka, Çıbrıtsa, Çobrisa- Summer Savory - Satureja hortensis
Tohum kaç yıldır sizdedir: 2 yıldır
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Şirince
Tohumun kökeni: Bulgaristan
Tohumun geldiği yer: Ticari
Etkinlikte tohumu ilk dağıtan: ilk defa dağıtıyorum
Kullanılan gübreler: solucan gübresi
Kullanılan ilaçlar: kullanmadım
Hasat yıl ve ayı: 2020 Ağustos-Ekim
Bitkiye özel izolasyon uygulaması: Etrafında aynı aileden bir bitki olmadığı için hiçbir izolasyon uygulaması yapmadım.
Yetistirme zorlugu derecesi: Kolay. Yaklaşık 5 yıldır zahter yetiştirmeye çalışıyorum. İlk defa Sofya'da bir marketten aldığım bu tohumla başarılı oldum. Geçen yıl bu tohumdan aldığım tohumları da kolayca yetiştirince paylaşmak istedim. Önce şubat sonunda viyolde büyütüp sonra mart sonunda 20-30 cm aralıklarla yerlerine dikiyorum. Bu sene mart sonunda direk toprağa ekeceğim. Domates, biber aralarına da dikilebilir. Güneş sever. Tıpkı fesleğen gibi belli arkalıklarla hasat edilmesi gerekir yoksa tohuma kaçar. Çiçek açtığında bahçeyi şenlendirir, arıları çeker.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Sezon sonu çiçeklenip kuruduğunda.
Çeşidin özellikleri: Yaz bounca taze olarak kullanıp yeşil zeytinle salatasını yapabileceğiniz gibi gölge bir yerde kış için kurutabilirsiniz. Bir de tazeyken toplayıp sadece tuz ve zeytinyağı kullanarak turşusunu kurabilirsiniz. Tarhanaya lezzet verir, çayı çok güzel olur, pizzaları uçurur. Mide rahtsızlıklarına ve öksürüğe iyi gelir.

Eklenen Resimler

Düzenleyen iyigit : 25-10-2020 saat 22:12 Neden: resim ekleme
iyigit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön