View Single Post
Eski 05-10-2007, 19:44   #26
Sevilay
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-07-2007
Biliyorum ki çoğunluğumuz bu çiçeklere Türkçe isim bulmak istiyoruz.

Diğer yandan girdiğim tüm Hoya sitelerinde ki dünyanın neresinde olursa olsun,hep aynı isimler kullanılıyor.

Televizyon gibi.Almanlar hariç neredeyse tüm dünya televizyon diyor.

İnsanlar bu çiçekler için araştırmalar yapmış,çaprazlamalar yapmış,ve kendi isimlerini veya uygun buldukları isimleri koymuşlar.

Bu onların emeğinin sonucu doğal olarak.

Belki de bu isimleri tescil ettirip literatüre koydular.

Biz Türkler sadece bir çeşidini bildiğimiz ve taa ninelerimizden öyle duyduğumuz için Carnosa'ya mum çiçeği demişiz.

Bu Türkiye'de doğal ortamda yetişip,Türkler tarafından bulunup,adı sonradan değiştirilen bir bitki değil ki.

Bizler sadece Türkiye'de bilinmeyen türlerini getirtip,onları çoğaltıp,ninelerimizden bize kalan mirası artırıp,çocuklarımıza bırakmak istiyoruz.

Ama getirttiğimiz türlere başka isimler bulursak,onları aramak,bulmak için doğada dolaşan,çaprazlayıp yeni bitkiler üreten insanlara da haksızlık yapacağız diye düşünüyorum.

İlerde belki uluslararası siteler veya farklı kurumlar ile yazışmak durumunda kalabiliriz.Ki bu durumda biz Gümüşi pembe diyeceğiz,onlar Silverpink.

Gümüşi pembenin İngilizcesini söylesek adı zaten Silverpink.

Bilmiyorum.Zaten yetiştirmek için bayağı bir mücadele vereceğiz,bir de isim ezberlemek için mücadele vermesek diyorum.

Bunlar benim nacizane düşüncelerim.

Ben yine de çoğunluğun kararına seve seve uyarım.

Sevilay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön