View Single Post
Eski 10-10-2020, 22:52   #5
Şeftali çiçeği
Ağaç Dostu

Şeftali çiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2019
Blue Beauty mavi domates

Bitki türü: Mevsimlik sebze
Bitki ömrü: Tek yıllık
Tohum çeşit adı: Solanum lycopersicum
Tohum kaç yıldır sizdedir: Bir yıl
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Yalova
Size nereden geldi: Sn. Sezerakk
İlk paylaşan : Sn. Bahcedenn
Tohumun kökeni : Sn. TCM sanırım
Dağıtılacak Tohumun Saflığı: En yakın domates cinsiyle arasında en az 10 metre vardı.
Kullanılan gübreler : Yanmış ahır gübresi, kompost
Kullanılan ilaçlar : Kullanılmadı
Hasat yıl ve ayı: 2020 Ağustos ortası

Bitki tipi ve gelişim durumu: İlk başlarda biraz yavaş gelişti; hatta "yerini sevmedi" diye düşünmüştüm çünkü biraz gölgelik gibiydi. Az meyve ile ve fazla yan dal vermeden uzayıp duruyordu. Ayrıca yaprak incelmesi bunda da vardı. Ama sonra toparladı. Geç açıldı ama oldukça verimli oldu diyebilirim.

Eşim bunun gibi gelişim yavaşlığı gösteren bahçedeki bütün sebzelere inek idrarını 20'ye 1 oranında sulandırarak hazırladığı bir şerbet uyguladı. İyileşmede bunun da payı olmuştur diye düşünüyorum çünkü çok güçlü bir besinmiş.

Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Çok tatlı ve çok gözalıcı bir cins. Adının hakkını veriyor. Omuzlar lacivert, alt kısım olgunlaşınca kırmızı. Bendekiler çok irileşmedi, en fazla 200 gr' a çıktık. Ayrıca, yetiştirdiğim en sert ve en dayanıklı domates cinsi. Dalında çok uzun süre aynı şeklide kalıyor ve hiç çatlama yapmıyor.

Yetiştirme özellikleri:
1. Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Nisan ortalarında direkt viyollere ekildi. Haziran başı kalıcı yerlerine aktarıldı.
2. Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler ( soğuk katlama vb. ) Herhangi bir özel uygulamaya gerek olmadı.
3. Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Bütün diğer domatesler gibi.
4. İklim gereksinimleri: 20 C dereceyi bulmadan domatesler burada gelişmeye başlamıyor.
5. Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Ben en irilerden yumuşadıkları zaman tohum alıyorum.

Bunun da olgun halini çekmeyi unutmuşum Sadece dalındaki yeşil görüntüsü var. Bir gönderiye sadece tek resim koyabiliyorum. Bu nedenden dolayı Sn Sezerakk'ın geçen yılki fotoğrafını paylaşıyorum çünkü bendekilerin aynısı.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Şeftali çiçeği : 10-10-2020 saat 23:01 Neden: İlaveler
Şeftali çiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön