View Single Post
Eski 09-10-2020, 03:04   #2
Şeftali çiçeği
Ağaç Dostu

Şeftali çiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2019
Berkeley Tie-Dye domates

Bitki türü: Mevsimlik sebze
Bitki ömrü: Tek yıllık
Tohum çeşit adı: Solanum lycopersicum
Tohum kaç yıldır sizdedir: Bir yıl
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Yalova
Size nereden geldi: Sn. İstcallist
İlk paylaşan : Sn. Meyvelitepe sanırım
Tohumun kökeni : Kaliforniya'daki Wild Boar çiftliği

Dağıtılacak Tohumun Saflığı: En yakın domates cinsiyle arasında 5 metre, ağaçlar ve çit bitkileri vardı.

Kullanılan gübreler : Yanmış ahır gübresi, kompost

Kullanılan ilaçlar : Kullanılmadı

Hasat yıl ve ayı: 2020 Temmuz sonundan itibaren

Bitki tipi ve gelişim durumu: Bitkisi hiç zahmet vermeden son derece göz dolduran bir gelişim gösterdi. Başlangıçta yapraklarda endişe verici incelmeler vardı ama bir müddet sonra toparladı ve bütün fideler meyveye durdu. Fazla boylanmayan ama sağlam yapılı bir gövdesi var.

Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Son derece irileşebilen, çok çekici meyveler verdi. Tattığım bütün domateslerden farklı bir lezzette. Şeker-asit oranı dengeli ve damakta baharatlı diyebileceğim enteresan bir tat bırakıyor. Yani tadı da görüntüsü gibi sürprizli ve cazip. Ayrıca çok verimli. Hasarlı olduğu ve sulamayı kestiğim halde hala meyve vermeye çalışıyor. Yalnız, dalında çok bekletmeye gelmiyor, et oranı fazla ve çabuk yumuşuyor.

Yetiştirme özellikleri:
1. Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Ben bu sene çok geç- Nisan sonunda direkt viyollere ektim.Haziranda kalıcı yerlerine aktardım.
2. Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler ( soğuk katlama vb. ) Herhangi bir özel uygulamaya gerek olmadı.
3. Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Bütün diğer domatesler gibi.
4. İklim gereksinimleri: Bizim burada geç ilkbahar donlarından sonra ekilmesi gerekiyor. Aldığı bütün hasara rağmen, havalar sıcak gittiği için hala ürün vermeye çalışıyor.
5. Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Ben en irilerden yumuşadıkları zaman toplayıp alıyorum.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Şeftali çiçeği : 12-10-2020 saat 00:16 Neden: İlave
Şeftali çiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön