View Single Post
Eski 09-10-2020, 03:18   #1
Şeftali çiçeği
Ağaç Dostu

Şeftali çiçeği's Avatar

Giriş Tarihi: 08-07-2019
Şeftali Çiçeği

Bu sene malum nedenden dolayı sadece kurtarabildiğim sebzelerle katılıyorum - ağırlıklı olarak domateslerle. Bahçemin etrafına yeni ve donanımlı bir çit yaptırmadan bir daha sebze yetiştirmeme kararı aldığımdan ve bu da yakın zamanda pek mümkün görünmediğinden dolayı elimde ne varsa koymak istiyorum.

Bir de gözlemimi paylaşmak istiyorum. Bana gelen bazı türlerde (özellikle kabak, salatalık ve biberlerde) çok melezlenme olduğu dikkatimi çekti. Bir-iki domates cinsinde bile bunu gördüm. Benden giden bazı tohumlarda da benzer durumlar olduğunu biliyorum. Bence Forumdaşlar olarak izolasyona çok daha özen göstermeliyiz. Benden kaynaklanan ve (bu yıl daha fazla dikkat etmeye çalıştığım halde) kaynaklanabilecek olan tatsız durumlar için de özür diliyorum.

Listem şöyle (tohumların durumuna göre ilaveler yapılabilir):

1- Berkeley Tie-Dye domates
2- Margaret Curtain mor domates
3- Afyonkarahisar Tınaztepe domatesi
4- Blue Beauty mavi domates
5- Siyah Kırım domatesi
6- Bulgaristan domatesi
7- Fahrenheit Blues çeri domates
8- Pembe oval çeri domates
9- Beyaz Selanik mısırı
10- Kırmızı patlatmalık mısır (en fazla 20
kişi ile paylaşabiliyorum)
11- Pembe balkabağı
12- Turuncu armut balkabağı
13- Dikenli Çamlıhemşin salatalığı
14- Tombul kornişon
15- Pembe domates (İyigit)

(Yeni not-22/11/20): Geçen paylaşımdan aldığım ama yaban domuzu saldırılarından çok etkilenen ve meyve performansı cinsine göre düşük kalan bazı domates tohumlarımı da paylaşmaya karar verdim (gelecek yıl katılamama ihtimalime karşılık). Genel olarak ufak kaldılar, bazılarını fotoğraflayamadım ve çoğunu tadamadım. Yine de uygun bakımla seneye cins özelliklerini yakalarlar diye meraklıları belki ilgi gösterir.

16- Ayaş 1996 domatesi (15 kişi)
17- Big Cheef mor domates (15 kişi)
18- Heybetli domates
19- Hafize Baliç pembe domates
20- Afyon Şuhut domatesi (15 kişi)
21- Sof Yaylası domatesi (15 kişi)
22- Siyah domates (15 kişi)

Düzenleyen Şeftali çiçeği : 06-12-2020 saat 17:00 Neden: İlave açıklama
Şeftali çiçeği Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön