Konu: gaseker
View Single Post
Eski 07-10-2020, 09:30   #3
gaseker
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-05-2019
Karadeniz mısırı

Fotoğraf Sayın MeraklıDr geçen seneki paylaşımından alınmıştır.

Bitki türü: Sebze
Bitki ömrü: tek yıllık
Tohum Türü: Mısır
Tohum çeşit adı: Karadeniz mısırı
Tohum kaç yıldır sizdedir (kaç yıldır bu tohumdan bizzat üretim yapıyorsunuz): 1
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: İzmir Urla
Tohumun kökeni (size nereden geldi): 2020 tohum paylaşım etkinliğinde sayın MeraklıDr tarafından bu linkte paylaşılmıştı.
Dağıtılacak Tohumun Saflığı: Bir önlem alınmadı, bahçede başka mısır çeşidi yoktu
Tohumu ilk paylaşan: MeraklıDR
Kullanılan gübreler (bu tohumun yetiştirilmesinde kullanılan): Keçi ve inek gübresi
Kullanılan ilaçlar (bu tohumu yetiştirirken herhangi bir aşamada kullanılan): Kullanılmadı
Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması:Bir önlem alınmadı, bahçede başka mısır çeşidi yoktu
Hasat yıl ve ayı: Ağustos 2020
Bitki tipi ve gelişim durumu: Tohumları Nisan sonunda doğrudan toprağa ektim, çok hızlı bir gelişim gösterip 2 metreye kadar boylandılar, tepelerini kesmesem daha da uzayacaklardı, seneye bir ay daha erken ekeceğim.
Meyvelerinin ayırd edici özellikleri: Taneleri düzensiz dizilimli

Yetiştirme özellikleri:

Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Ben Nisan sonu ektim ama seneye Mart sonu Nisan başı ekimi düşünüyorum, serin iklimlerde daha geç ekilebilir
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.): Yok
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Güneş ve su seviyor
İklim gereksinimleri: 25 derece sıcaklıkta iki hafta gibi bir sürede çimlendi, suladıkça boy attı.
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Ben ilk meyvelerden gözüme kestirdiğim bir tanesini dalında kurumaya bırakıp Eylül başı aldım.

gaseker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön