Konu: obabilgesi
View Single Post
Eski 03-10-2020, 18:13   #4
obabilgesi
Ağaç Dostu

obabilgesi's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2011
Dermason Fasulye (15 kişi ile sınırlı) (BİTTİ)

Bitki türü: Sebze
Bitki ömrü: 1 yıl
Tohum Türü: Fasulye
Tohum çeşit adı: Dermason fasulye
Tohum kaç yıldır sizdedir (kaç yıldır bu tohumdan bizzat üretim yapıyorsunuz): 2 yıl
Tohum alınan bitkinin yetiştirildiği yer: Balıkesir Gönen
Tohumun kökeni (size nereden geldi): Yıllardır yetiştiren bir köylüden temin ettim
Dağıtılacak Tohumun Saflığı: Saf, geleneksel tohum
Tohumu ilk paylaşan: İlk ben paylaşacağım
Kullanılan gübreler (bu tohumun yetiştirilmesinde kullanılan): Solucan gübresi
Kullanılan ilaçlar (bu tohumu yetiştirirken herhangi bir aşamada kullanılan): Hiçbir ilaç kullanılmadı
Tohumu alınan bitkinin türe özel izolasyon uygulaması: Gerek duyulmadı
Hasat yıl ve ayı: Ağustos-Eylül 2019
Bitki tipi ve gelişim durumu: Oturak olduğu bilinir ama ben sırığa sardırmak zorunda kaldım (sonradan öğrendiğime göre oturak fasulye suyu fazla geldiği zaman boy atabilirmiş)
Meyvelerinin ayırt edici özellikleri: İri ve böbrek şeklinde, sadece kurusu tüketilebilen bir tür
Yetiştirme özellikleri: Bahçenin otlanma durumuna göre toplamda 2 defa çapa yapıldı, özel bir bakıma ihtiyaç duymamakta
Tohum ne zaman hangi ortama ekilmeli: Bahar ve yaz aylarında direkt tarla veya bahçeye ekilebilir
Tohum ekimi öncesi uygulanacak yöntemler (soğuk katlama vb.): Yok
Toprak, su, besin ve ışık gereksinimleri: Sürülmüş, güneş gören bir bahçeye, 5’li tohum atılmış her ocağa 1 avuç solucan gübresi ile ekim yapıldı. Zaman ayarlı su saati ile haftada 2 kere sulama yaptım ama fazla geldiği için boy attı. Takibini yaparak haftada 1 sulama daha yerinde olabilir
İklim gereksinimleri: Türkiye’de tüm bölgelerde rahatlıkla yetiştirilebilir
Bitkinin tohumu ne zaman ve hangi olgunlukta alınır: Fasulye kapsülü kuruyunca toplanıp, içi ayıklanarak tohumluk ayrılabilir

Düzenleyen obabilgesi : 02-12-2020 saat 09:26
obabilgesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön