View Single Post
Eski 03-10-2020, 12:28   #43
kurkcutahir
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-08-2018
Sabah sefası çok kolay yetişir ve hızlı büyür, saksıya ekerek özenmenize gerek yok. hatta istilacı olarak değerlendirilebilecek bir tür. son baharda dökülen tohumlardan gelecek sene yüzlerce çıkacaktır. benim bahçemde çok yayıldı, ip, çit, asma, ağaç ne bulursa sarılıyor, dikey veya yatay 10cm çapa kadar sarılabileceği bir şeye rastlaması yeterli. neyse ki çiçekleri çok güzel ve kuru gövdeler kışın kolaylıkla çürüyerek sarıldığı bitkilere zarar vermiyor. bu özelliklerle bence çit örtmede en ideal bitkilerden biri, sık sularsanız çok çabuk büyür ve yaprakları irileşerek güzel bir perde oluşturur.
İkinci tavsiyem akasma (clementis vitalba). çok yıllık kışın yapraklarını döken bir bitki. yaz sonunda hoş kokulu çiçek açar. gövdesinden 2 veya 3 eksende çıkan 7 parçalı yaprakları ile tutunur ve onlarca metre uzayabilir. tohumlarından fazla çoğalmaz ancak çok hızlı büyüdüğü için birkaç hafta dikkat edilmediğinde meyve ağaçlarını sarıp işgal edebiliyor ve yapraklarıyla sarıldığı için çok zor ayrılıyor. ben bu sene garajın üstünü gölgelemek için iki kök diktim ve ilk dallar 3-4 metre kadar uzadı, seneye de yeterli gölgeyi oluşturacak kadar büyüyeceğini düşünüyorum.
Duvar sarmaşığı (helix hedera) kışın yapraklarını dökmeyen ve kuraklığa dayanıklı bir bitki ancak adından da anlaşılabileceği gibi tutunmak için duvara ihtiyacı var yani ip üzerinde fazla gelişmiyor. Duvara tutunarak duvarın üstüne kadar tırmanır, duvarı tamamen sardıktan sonra da ağaç gibi dallanarak çiçek açar ve meyve verir. Duvarın yüksekliği önemli değil tepeye kadar tırmanır ve duvarın üzerinden itibaren 1 metre kadar yükselebilir. Ben bahçedeki hoş görünmeyen duvarları kapatmak için kullandım. Yaz sonunda açan çiçekleri aç kalan arıların yardımına yetişiyor, yapraklarını dökmediği için kuşlar için de güzel bir barınak oluşturuyor.

kurkcutahir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön