View Single Post
Eski 24-09-2020, 14:39   #3
Doku_Kültürcü
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi l.ozgurel Mesajı Göster
Herkese merhaba
Çanakkale'de, içinde bağ evi olan bahçemde 10 metre derinliğinde bir keson kuyum var. Kuyu yıllardır kullanılmadığından suyu oldukça kirli. Ancak bahçemin yolu olmadığından temizletme imkanım da yok maalesef.

Ben şu an bu suyu çekip sadece sulama için kullanıyorum. Ancak artık bu suyu eve de kullanmak istiyorum. Aklıma suyu filtrelemek geldi. Yol gösterebilecek biri var mı?

Planım şu:

1- Kuyu içerisindeki klapeye bir süzgeç takarak büyük toru ve partikülleri yukarı çekmeyi engellemek istiyorum.
2- Su depomun girişine 3'lü bir filtre (sediment+karbon vs.) takarak suyu kullanılabilecek bir duruma getirmek.
3. Son olarak her ihtimale karşı depoya bir miktar klor katarak garantiye almak.

Sizce bunu yapabilir miyim?
Ozon gazı, klora göre daha etkili. 1. Sediment filtre 2. Ozonlama tankı. Ozonlama tankının 316 kalite paslanmaz çelikten yapılması sistemin uzun süreli kullanımını sağlar. Ozon jeneratörünü Aliexpress'ten ya da Türkiye'de üretim yapan üretici firmalardan temin edebilirsiniz. Suyla ozonu karıştırmak için akvaryumlarda kullanılan türde bir hava taşı sistemi veya akvaryum sirkülasyon motoru çıkışına takılan Venturi tüpü üzerinden ozon gazı çekilerek suya karışımı sağlanarak yapılabilir. https://www.aliexpress.com/item/1005...01362641_5&s=p Kullanım süresi sınırlaması vardır (15 dakika), bu süre aşılırsa cihazdaki ısınma nedeniyle bozulabilir. Jeneratör, küçük bir cam akvaryum içerisine konur. Üst kısmına iki adet delik delinmiş cam plaka silikonla yapıştırılır. Bu deliklerden bir tanesine akvaryum hortumu geçirilir, hortum uzunluğu jeneratörün seramik plakası seviyesine kadar uzatılır. Diğer deliğe 10ml'lik bir enjektör yapıştırılır. Pistonu çıkartılır ve içerisine filtre malzemesi olarak pamuk yerleştirilir (sıkışık olmasın hava akışını engeller). Hortumlu uca Venturi tübü olan bir akvaryum iç filtre motoru takılır. Motor su dolu tankın içerisine yerleştirilir. Motor fazla derine indirilmez (aksi durumda Venturi tübünden hava çekemez). Motor ve jeneratör 15 dakikalık ayarlama yapılabilen mekanik bir zamanlayıcıya takılır. https://urun.n11.com/yedek-parca-ve-...vac-P335176197

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön