View Single Post
Eski 17-09-2020, 23:09   #1063
melihcevik
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-05-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yaz_yeşili Mesajı Göster
Merhaba Melih Bey bir sonraki dönem için ocak sonu şubat başı çimlendirme yaparsanız
eylül ayında tüm biberler hasat yapılacak olgunluğa ve tohumluğa ulaşırsınız
ev ortamında peteklere yakın yerde ( fazla ısıdan zara görmeyecek şekilde )ve güneşli havalarda en çok güneşi alan odaya koyarsanız haziran ayı başında **** ortasında çiçeklenme başlar
ben önceki senelerde mart sonu nisan başı çimlendirme işlemini yaptığımda
temmuz ayından çiçeklenip ekim ayında sonbahar dönemi dolayısıyla biberler çoğu yeşil kaldı tam olgunluğa erişemediler.
bu sene 8 fidandan yaklaşık 400 gram kadar biber aldım geçen hafta tümünü hasat ettim
biberleri tohumluk olarak ayırdım kurutmaya bıraktım
gereken ilgi ve bakım gösterildiğinde herkes iyi sonuçlar alır
son olarak çok sık karşılaşacak ve herkesin sorun yaşadığı ( yaprak piti , unlu bit , veya pamuklu bit ) kısaca yaprak bitlerin her çeşidi karşına çıkabilir erken tedavi ile sorun ortadan kalkar.
Değerli bilgiler ve tecrübe paylaşımı için teşekkürler yaz_yeşili, 3 tohumu ayrı ayrı ektim ve kışı geçirmesi için gerekli sıcaklık ve ışığı sağlamak için akvaryum hazırladım. İlk deneme olacağı için özel ilgi görecekler. Diğer tohumlar için tavsiyelerinizi dikkate alacağım.

Bit sorununu ise bu yıl çok kolay çözdüm. Gelecek yıl aynı yönteme devam

Sezon başında çıkan bitler için sigara izmaritlerini suda beklettim ve sprey ile belli aralıklarla bitlerin olduğu yerlere sıkarak çoğalmalarını engelledim. Havaların ısınmasıyla Tekirdağ'dan getirdiğim uğur böcekleri kesin çözüm oldu. Toplayıp getirdiğim böcekleri gece vakti saksılara ( bitlerin olduğu alanlara ) saldım. Daha ilk dakikadan avlanmaya başladılar ve bütün yazı bit sorunu olmadan geçirdim. Kesinlikle tavsiye ederim. Gelecek yaz için imkanı olmayanlara hatırlatmaları halinde ( İstanbul içi ) getirebilirim.

melihcevik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön