View Single Post
Eski 16-09-2020, 20:28   #1
belgi.info
Ağaçsever
 
Giriş Tarihi: 07-07-2016
Şehir: ANKARA
Mesajlar: 44
Tasarruf önerileri

Bilinçli tüketim , temiz bir ülke , yeni nesillere örneklik ve kaynak israfını önlemek adına önerilerim var . İlgili mercilere yazdım , buradan da duyurayım.

1 - Diş macunu kutuları oldukça gereksiz . (2009 ) Kişi başı yıllık 1 - 1,5 tüp diş macunu tüketiyoruz buda kabaca 85 milyon diş macunu kutusu demek .Kağıt üretiminde dışa bağımlılığımızda bize eksi puan olarak dönüyor.
https://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/...ettik-11930437

İzlanda bunu yapmış neden biz yapmayalım.2- Korona virüs salgını sürecinde tuvalet kağıdı ve kağıt havlu tüketimimiz doğal olarak arttı. Tuvalet kağıtları ve kağıt havlular ezildiğinde rulolardan daha az dönerek daha az tüketiliyor ve fabrikadan markete gelene kadar nakliye gideri azalmış oluyor. Avustralyalı bir kadın tarafından ortaya atılan fikir çok akıllıca olduğu için çok destek gördü.

https://www.mynet.com/tuvalet-kagidi...250673-mykadin


3- El temizliğinde kullandığımız kalıp sabunlar küçüldüğünde kullanılamaz hale geliyor. Sabun üreticileri basit bir işlemle ile bu sorunu çözebilir , Bu sayede küçülen kalıp sabunlar yenisi içine konarak kullanılabilir. Pratik uygulamasını defalarca yaptım ve sonuç olumlu. Üreticiye çok cüzzi bir işlem , son proses gerektirse de yılda milyonlarca kalıp sabunu erimeden kırılmadan çöpe gitmeden tekrar kullanabiliriz.
Ekte uygulama örneklerini ekledim.


Bu ve benzeri uygulamaların ülkemizde yasallaşarak öncü ve tüm dünyaya örnek olmasını isterim.

Kanaatkarlık - israfsızlık - adil paylaşma inaç ve kültürümüz ; Yabancı bir bulaşık deterjanı markası tarafından etkili bir şekilde kullanılıyor. Milletçe daha iyisini yapabiliriz.

Eklenen Resimler
 
belgi.info Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön