View Single Post
Eski 01-09-2020, 20:33   #63
Muda
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi halcur Mesajı Göster

1.5 senedir fidanlar susuzluktan büyüyemedi bazıları da kurudu. Yaptığım önemli bir hatayı da fakettim.Babam fidan dikme derinliği 40-50 cm olmalı demişti. Arazi sert ve çakıllı olduğundan kazmak çok zor, bu nedenle fidanları 20-25 cm derinliğe diktim. Köklenince sorun olmaz diye düşündüm ama şimdi Adana güneşi toprağı yakıp kurutuyor. Bitki dikim derinliği fazla olsaydı güneşin yakıcı etkisi o kadar derine ulaşamaz ya da daha az ulaşırdı. Böylece toprak daha nemli olurdu. Kurumazdı. Aynı zamanda su tasarrufu da olurdu. Düşünemedim.
Sn. halcur;

Sizin kazamadığınız toprağa fidan nasıl kök atsın.
Benim arazim de dağlık taşlık. Fidanlar kök atamıyor. Sulamak gerekiyor. Fidan çukurlarını açacağınız zamanı sonbaharda yağmurlar yağdıktan sonra yapın. Toprak kuru iken kazma bile toprağa geçmiyor. Ancak yağmurlar yağdıktan sonra toprak yumuşuyor. Rahat kazılır hale geliyor. Bu durumda bir metreye bir metre ebadında veya biraz daha küçük toprağı kazabilirseniz, toprağın taşını atıp, eleyip üst tabakadan güzel toprak ile doldurabilirseniz, sulamasına da dikkat edilmesi halinde birkaç yıl fidanın şımarmasını sağlarsanız çok güzel oluyor. Benim gibi azıcık toprak açıp gömerseniz sulama da yeterli olmazsa fidanlar büyüyemiyorlar.

Umarım test negatif kalmaya devam eder. Geçmiş olsun.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön