View Single Post
Eski 13-08-2020, 16:43   #77
brf840
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-05-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
MADDE 22 - (1) 5 inci maddenin sekizinci fıkrasında belirtilen esaslar dâhilinde;

a) Taban alanına dâhil edilmeyen kullanımlar,

e) (Değişik:RG-30/9/2017- 30196) (2) Ortak alan niteliğindeki mescit ve müştemilat,

g) Bina için gerekli minimum sığınak alanı,

ğ) (Değişik:RG-30/9/2017- 30196) (2) Ticari amaç içermeyen, ortak alan niteliğindeki çocuk oyun alanları ve çocuk bakım üniteleri,

h) (Değişik:RG-30/9/2017- 30196) (2) Otopark alanları,

ı) Yapı yüksekliği 60.50 metreden fazla olan binalar ile özelliği gereği tesisat katı oluşturulması zorunlu binalarda sadece tesisat için oluşturulan tesisat katları,

i) (Değişik:RG-30/9/2017- 30196) (2) Bina veya tesise ait olan ısıtma, soğutma, tesisat alanı, su sarnıcı, havalandırma sistemleri ve enerji verimliliği sistemlerinin bulunduğu alanlar, arıtma tesisi, gri su toplama havuzu, yakıt ve su depoları, silolar, trafolar, jeneratör, ısı merkezi, enerji odası, kömürlük, eşanjör ve hidrofor bölümleri,

j) (Değişik:RG-25/7/2019-30842) Bütün cepheleri tamamen toprağın altında kalan bodrum katlar ile kısmen açığa çıkan yol cephesi haricindeki bodrum katlarda yer alan, tek başına bağımsız bölüm oluşturmayan, bir bağımsız bölümün eklentisi olmayan, ticari amaç içermeyen, sadece binada oturanların kullanımına yönelik, toplamda emsal hesabına konu alanın % 5’ini ve 1000 m2’yi geçmeyen ortak alan niteliğindeki yönetim ve toplantı odaları ile spor ve sosyal mekânlar,

k) (Değişik:RG-25/7/2019-30842) Bütün cepheleri tamamen toprağın altında kalan bodrum katlarda yer alan, tek başına bağımsız bölüm oluşturmayan, bağımsız bölüm net alanının %50’sini geçmeyen depo amaçlı eklentiler,

l) (Değişik:RG-25/7/2019-30842) Bağımsız bölüm net alanının (Değişik ibare:RG-27/12/2019-30991) %15’ini geçmemek kaydıyla açık çıkma şartlarını taşıyan balkonlar, kat ve ara sahanlıkları dâhil açık veya kapalı merdiven evi,

katlar alanına dâhil edilmez.
Ustad bugün ilce belediyesine gittim tabi soylediklerimi dinlemeden burasi 3 kat asansor boslugu lazim dediler.(asansorun kendisine gerek yok) Neyse ben buyuksehir belediyesine gittim ve durumu izah ettim, beni hakli gördüler ama belediyenin imar yonetmeligi bakanlikta taslak halinde onay bekliyormus, ama memur arkadas sagolsun bana PLANLI ALANLAR IMAR YONETMELIGININ asansor kısmınin su maddesine dayanarak dilekce yazmami istedi ve bana asansor yapimasina gerek olmadigi yonunde gorus yazisi verdi, bende bunu ilce belediyeye soyledim ve gorus yazisini kabul ettiler, bakalim sirada mimardan tadilat projesi cizmesini istemekte...

Asansörler

MADDE 34-*(1)*(Değişik:RG-28/7/2018-30492)*Tek bağımsız bölümlü konutlar hariç uygulama imar planına göre kat adedi 3 olan binalarda asansör yeri bırakılması, 4 ve daha fazla olan binalarda ise asansör tesisi zorunludur. İskân edilen ve ortak alan bulunan bodrum katlar dâhil kat adedi 4 ve daha fazla olan binalarda asansör yapılması zorunludur. Daha az katlı yapılarda da asansör yapılabilir.

Yapi denetim kismina gelecek olursam, yapi denetim insaat alanina bakiyormus ve bu bende 280 m2 oldugu icin yapacak birsey yok, (katlar alani 180 m2) bodrumu dolgu vs su aşamada uğraşamam ki, yukardaki arkadasin yaşadığı sıkıntıyı sonra yasamayayim

brf840 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön